Farklı yüzey işlemleri uygulanmış Y-TZP alt yapı malzemesinin rezin simanlarla bağ dayanımının incelenmesi
Evaluation of bond strength of luting resins to a Y-TZP framework material processed with different surface treatments
  1. Tez No: 301400
  2. Yazar: ALİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Güçlendirilmiş alt yapı sistemleri ile posterior bölgede tam seramik restorasyonlar uygulanabilmektedir. Bu amaçla en sık kullanılan tam seramik sistem, yüksek gerilme direnci olan zirkonya alt yapılı seramiklerdir. Bu seramiklerinin olumlu özelliklerinin yanısıra karşılaşılan sorunlarından biri de zirkonya-yapıştırıcı siman bağlantısıdır.Bu çalışmada, Y-TZP alt yapı örneklere uygulanan farklı yüzey pürüzlendirme işlemlerinin çeşitli rezin simanlara olan bağ dayanımlarına etkisi araştırılmıştır.Düşük hızlı kesme cihazında (Isomet 1000, Buehler, ABD) hazırlanan Y-TZP örneklere (4x4 mm, N=200) (Ice Zirconia, Zirkonzahn, İtalya), utrasonik temizlemeden sonra, kumlama (Ku), silika kaplama (Si) ve lazerle (La) pürüzlendirme işlemleri uygulandı. İşlem yapılmamış kontrol (Ko) grubuyla birlikte, pürüzlendirme yapılmış gruplar Panavia F2.0 (PNV), Clearfil Esthetic Cement (CEC), RelyX U100 (RLX), Multilink Automix (MA) ve Super Bond C&B (SB) rezin simanları kullanılarak kompozit disklere yapıştırıldı. Örnekler 37?C distile suda bekletildikten sonra üniversal test cihazında (Autograph AGS-J, Shimadzu, Japonya) makaslama bağ dayanımı testleri uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi (Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, p=0.05). Yüzey işlemleri ve makaslama testi uygulandıktan sonra tamamlayıcı olarak ESEM (QUANTA FEG 250, FEI, ABD) görüntüleri alındı.En yüksek ortalama bağ dayanım değerleri (MPa) Ku (RLX 13.65±2.91, PNV 12.35±1.46, CEC 1.99±1.99, SB 0.54±0.30, MA 0.27±0.28) ve Si (PNV 13.18±4.20, RLX 10.31±1.73, MA 10.25±1.82, CEC 8.86±2.98, SB 0.83±0.37) gruplarında görüldü. Ko ve La gruplarında düşük bağ dayanımları elde edildi. Örneklerin 167' sinde adeziv, 5' inde koheziv ve 28' inde kombine kırık gözlendi. Yüzey pürüzlendirme tekniği ve uygun rezin simanın seçimi önemlidir. Yüzey işlemi uygulanmayan ve lazer ile pürüzlendirilen Y-TZP restorasyonların rezin simanlar ile yapıştırılması önerilmemektedir.
Özet (Çeviri)
All-ceramic restorations can be applied in the posterior region using reinforced framework systems. Zirconia framework ceramics are frequently used for this purpose due to their high flexural strength. Besides their positive characteristics, one of the common problems related with these ceramics is the bond between zirconia and the luting cement.The influence of different surface treatments on Y-TZP framework specimens and their bond strengths to various resin cements.Sandblasting (Ku), silica coating (Si) and laser (La) treatments after ultrasonic cleaning were applied on Y-TZP specimens (4x4 mm, N=200) (Ice Zirconia, Zirkonzahn, Italy) prepared with a slow speed diamond saw (Isomet 1000, Buehler, USA). Experimental groups including Panavia F2.0 (PNV), Clearfil Esthetic Cement (CEC), RelyX U100 (RLX), Multilink Automix (MA) and Super Bond C&B (SB) and untreated control group (Ko) were luted by resin cements to composite discs. After storage of the specimens in distilled water at 37 ?C, shear bond strength tests were performed at a universal testing machine (Autograph AGS-J, Shimadzu, Japan). The obtained values were statistically analyzed (Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, p=0.05). After the surface treatments and shear bond strength tests, complementary ESEM images (QUANTA FEG 250, FEI, USA) were obtained.Highest mean bond strength values (MPa) were obtained in Ku (RLX 13.65±2.91, PNV 12.35±1.46, CEC 1.99±1.99, SB 0.54±0.30, MA 0.27±0.28) and Si (PNV 13.18±4.20, RLX 10.31±1.73, MA 10.25±1.82, CEC 8.86±2.98, SB 0.83±0.37) groups. Lower bond strength values were achieved in Ko and La groups. A total of 167 adhesive, 5 cohesive and 28 mixed failure types were observed in the specimens. Surface treatment method and appropriate resin cement selection are important. Untreated or lased Y-TZP restorations are not recommended to be luted with resin cements.