Mücadele sporlarında üst ekstremite reaksiyon süratinin incelenmesi
Anaylsis of upper extremity reaciton velocity at combat sports
- Tez No: 301452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN HASLOFÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile mücadele sporlarında üst ekstremite reaksiyon zamanı düzeyleri incelenmiş ve reaksiyon hızının performansa etkisi açısından değerlendirilmiştir. Çalışma, yaş(yıl) ortalaması 24.19±5,9, boy(cm) ortalaması 172,64±4,8, vücut ağırlığı(kg) ortalaması 73,24±6,6 olan 58 mücadele sporcusu üzerinde gerçekleştirilmiştir.Katılımcıların fiziksel özelliklerinden yaş,boy ve vücut ağırlığı değişkenleri ile görsel ve işitsel el reaksiyon zamanları ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, upper extremity of reaction times at combat sports has been analysed and effect of reaction time on performance has been assessed. This study whose average age 24± 5,9, average height(cm) 172,64±4.8 and average weight (kg) 73,24±6,6 has beeb realized by 58 combat sportsmen.In this study, there hasnt been founded any significant relation as statistical between physical properties of participants, age,height,weight and audio-visual hand reaction times average values.