Behçet hastalığındat tat duyusu ve fungiform papilla özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of taste sensibility and fungiform papillae properties in Behçet's disease
- Tez No: 301486
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL AVCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Behçet Hastalığı (BH) etyolojisi bilinmeyen birçok organ ve sistemi ilgilendiren, kronik, tekrarlayıcı inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığa özgü laboratuar bulguları olmadığından tanısı hala klinik bulgular ile yapılmaktadır. BH'nın tüm dünyada görüldüğü bildirilmekle birlikte hastalığın en sık görüldüğü ülke Türkiye'dir. BH'nda tüm organlarda tutulum olmakla birlikte müköz membranlar, deri ve göz tutulumu belirgin şekilde fazladır. Oral aftöz ülserler hastalığın en sık görülen başlangıç bulgusudur. BH'nda fungiform papillalarda azalma olduğu bildirilmekle birlikte literatürde bu klinik bulgu ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu çalışmanın amacı BH'ndaki fungiform papilla sayısı ve özellikleri ile tat duyusu değişikliklerinin araştırılmasıdır. Tat reseptörlerinin büyük bölümü dilin dorsal yüzeyinde özellikle de dilin 2/3 anteriorunda bulunan fungiform papillalarda yer alır. Bu çalışmada BH'larındaki tat duyusu, dilin anterior 2/3 bölgesinden elektrogustometre cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Fungiform papilla sayısı ve özelliklerinin değerlendirilmesinde ise dilin dijital görüntüleri elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Behçet hastalarında, sağlıklı bireylere göre fungiform papilla sayısında belirgin azalma olduğu görülmüştür. Papilla özellikleri ve tat duyusu yönünden ise Behçet hastaları ile sağlıklı bireyler arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Fungiform papilla sayısındaki bu azalmanın BH'nin süresi ile ilişkili olmayıp, hastalığın ilk dönemlerinde de görülmesi önemli bir bulgudur. BH'nda meydana gelen geri dönüşümü olmayan hasarlar hastalığın ilk dönemlerinde oluştuğundan erken tanı hastalığın prognozu ve hastaların yaşam kalitesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle diş hekimleri tekrarlayan aftöz lezyonlarda fungiform papilla sayısındaki azalmayı dikkate almalıdır. Ayrıca bu bulgunun BH'nın ön tanısında kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Behçet?s disease (BD) is a chronic, relapsing, multisystemic, inflamatory disorder with unknown etiology. The diagnosis of BD is still based on clinical criteria because there are no pathognomonic laboratory findings. BD has been reported all over the world, and the highest prevalence has been reported in Turkey. Almost any organ system can be effected in BD however, there is a clear preference for the mucous membranes, the skin and the eye. The oral aphthous ulsers represent the most common primary manifestation of the disease. Altough the diminished fungiform papillae has been reported in BD there is not satisfactory information in the literature. The aim of this study was to evaluate the number and properties of fungiform papillae, and taste alteration in BD. A majority of taste receptors are found on the dorsal surface of the tongue especially on the fungiform papillae located on the anterior two thirds of the tongue. In this study taste sensibility in Behçet patients and healthy subjects was evaluated using electrogustometer from the anterior two thirds of the tongue. Digital images of the tongue were obtained to evaluate the number and properties of the fungiform papillae. There was a significiant reduction in the number of fungiform papillae in Behçet patients compared to healthy subjects. No significiant difference was observed between Behçet patients and healthy subjects for papillae properties and taste sense. The reduction in fungiform papillae number is not depended on disease duration and can be seen on early stages of BD. This is an important finding. Because of the irreverseable damages of BD occur on early stages, early detection is important for prognosis and quality of life of patients. According to these findings dentists must take into consideration the diminished fungiform papillae number in reccurent aphthous stomatitis. It is thought that this finding could be used for prediagnosis of BD.