Hastanelerde el hijyeni ve antisepsisinde kullanılan maddelerin bakteriyolojik yönden incelenmesi
The bacterial evaluation of the agents used in the hospitals for hand hygiene and hand antisepsis
- Tez No: 301499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hastanede el hijyeni ve el antisepsisi, tek başına hastane enfeksiyonlarının yayılımınıönlemede önemli bir faktördür. Hastane enfeksiyonları günümüzde önemli bir sağlıksorunudur. Hastane enfeksiyon etkenleri genellikle, antibiyotiklere çoklu direnç gösterenfırsatçı patojenler olup, sıklıkla enfekte ve kolonize hastalardan, hastane personelininelleri ile diğer hastalara yayılmaktadır. Bu nedenle el hijyeni ve el antisepsisindekullanılan kimyasal maddelerin belirli standartlarda olması ve belirli standartlardakullanılması gerekmektedir. Ancak özellikle sabunların bakteriyel yüküne bakılmaksızınalınması ve uygun olmayan şekilde kullanılması gibi durumlar, nozokomiyalenfeksiyonların yayılmasına neden olmaktadır.Bu araştırmada el antisepsisi ve el hijyeninde kullanılan kimyasal maddelerinbakteriyolojik yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Kahramanmaraş il merkezinde bulunanKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve UygulamaHastanesi, Kahramanmaraş Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi,Yenişehir Devlet Hastanesinde el hijyeni ve el antisepsisinde kullanılan sıvı sabun, katısabun ve el antiseptiklerinden 710 örnek alınmıştır. Alınan örnekler Kanlı agara ve EosinMethylene-Blue (EMB) agara ekilerek kontaminasyon varlığı ve üreyenmikroorganizmalar araştırılmıştır. Toplamda 133 (%18,73) örnekte üreme olmuştur. Ensık olarak sıvı sabunlarda Pseudomonas aeuroginosa 48 (%36), katı sabunlarda MetisilinDirençli Staphylococcus epidermidis 48 (%36) üremiştir. Bunları takiben MetisilinDuyarlı Staphylococcus epidermidis 23 (%17), Raoultella planticola 6 (%4,5),Enterobacter cloacae 3 (%2,2), Esherichia hermanni 3(%2,2), Serratia marcescens 2(%1,5) üremeleri görülmüştür. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp FakültesiAraştırma ve Uygulama Hastanesi'den 129 örnekten 17 (%13,17)'sinde, Yenişehir DevletHastanesinden 127 örnekten 14 (%11,02)'ünde, Kahramanmaraş Devlet Hastanesinden258 örnekten 21 (%8,13)'inde, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinden 196 örnekten 81(41,32)'inde üreme olmuştur.Bu izole edilen mikroorganizmaların çoğunluğunun nozokomiyal enfeksiyonetkenleri arasında olması, sıvı sabunların ve katı sabunların kullanımının yeniden gözdengeçirilmesi gerektiğini ve el antiseptiklerinin kullanımının yaygın hale getirilmesigerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In present, nosocomial infections are still a serious problem. The nosocomialinfectious agents are usually multi drug reistans opportunist patogens, and usuallytransmitted from infected or colonized patients to other patients via the hands of healthcare workers. Hand hygiene and hand antisepsis of health care workers is alone soimportant, to prevent the nosocomial infections. So the chemical agents that are used forhand hygiene and antisepsis must have certain standarts and must be used in certainstandarts. However buying soaps, regardless of bacterial load, and use of inappropriateconditions cause spread of nosocomial infections.In this research, the bacterial evaluation of the chemical agents used for handhygiene and hand antisepsis is purposed. 710 sample were taken from the liquid soaps,solid soaps and hand disinfectans used for hand hygiene and hand antisepsis in, TheResearch And Application Hospital in Kahramanmaras Sutcu Imam University,Kahramanmaraş Goverment(state) Hospital, Yenişehir Goverment hospital,Kahramanmaraş Gynaecology and Pediatry Hospital, that are in central Kahramanmaraş.The samples were incubated to Blood Agar and EMB to evaluate contamination andspecies. In total, 133 (18.73%) samples were positive. The most frequently isolatedbacteria was Pseudomonas aeurognisa. KSÜ 129 samples 17 (13.17%) positive, YDH127 sample 14 (11.02%) positive, KDH 258 samples 21 (8.13%) positive, KÇDH 196samples 81 (41.32) cases were positive.However, this microorganism is known to be agents of nosocomial infections,hospitals need to make extensive use of alcohol-based hand disinfectans, liquid soaps andshows that the solid soaps use should reconsider.