Hepsidin ST elevasyonsuz miyokard enfarktüslü hastalarda yeni bir kardiyak markır olabilir mi?
can hepcidin be a new cardiac marker in non ST elevation miyocardial ınfarction?
- Tez No: 301500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada hepsidinin ST elevasyonsuz miyokard enfarktüslü hastalarda yeni bir kardiyak belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya acil servise akut koroner sendromu destekleyici göğüs ağrısı, çarpıntı ve nefes darlığı gibi bulgularla başvuran hastalar alındı, hastalardan başvuru anında ve 6.saatte hepsidin ve troponin düzeyi bakıldı, troponin düzeyinde Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) ve Amerikan Kardiyoloji Derneği (ACC) 'ne göre yükselme olan hastalar NSTEMİ olarak kabul edildi ve 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Başvuru anında ve 6. saatte bakılan troponin düzeyinde istatiksel olarak anlamlı artış saptanırken, hepsidin düzeyinde anlamlı artış sağlanmadı. Bu çalışma olgu sayısına göre hepsidinin NSTEMİ' da kardiyak belirteç olarak kullanılmasının uygun olmayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study our aim was to evaluate usefulness of hepcidin as a cardiac marker in non ST elevation myocardial infarction. This study included patients who presented to emergency department with symptoms suggesting acute coronary syndrome such as chest pain, palpitations, and dyspnea. Levels of hepcidin and troponin were measured at admission and at 6th hour. Elevation of troponin level according to European Society of Cardiology (ESC) and American College of Cardiology (ACC) criteria were accepted as non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI) and 70 patients were included in this study. Troponin levels measured at time of admission and at 6th hour were statistically significant, but hepcidin levels measured at time of admission and at 6th hour were not. Our study, in the number of cases, hepcidin will not be appropiate to use it as a cardiac marker in NSTEMI.