Mersin bitkisinin (Myrtus communis L.) broyler rasyonlarında kullanılma imkanlarının araştırılması
The investigation of using of myrtle (Myrtus communis L.) in broyler diets
- Tez No: 301550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. SADİ ÇETİNGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, broiler yemlerine farklı düzeylerde mersin yaprağı ve mersin uçucu yağı ilavesinin performans, karkas, kan ve bağırsak parametrelerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, 525 adet broiler civciv, 5 tekerrürlü (15 hayvan/tekerrür) 7 gruba rastgele dağıtılmıştır. Denemede muamele grupları olarak; Kontrol: Mersin uçucu yağ karışımı veya Mersin yaprağı içermemiş, A: 10 g/kg Mersin yaprağı ilavesi, B: 20 g/kg Mersin yaprağı ilavesi, C: 30 g/kg Mersin yaprağı ilavesi, D: 237,6 mg/kg Mersin uçucu yağı ilavesi, E: 475,2 mg/kg Mersin uçucu yağı ilavesi, F: 712,8 mg/kg Mersin uçucu yağı grupları oluşturulmuştur.Araştırma neticesinde muamelelerin yem tüketimine, canlı ağırlığa, canlı ağırlık artışına, yemden yararlanma oranına, kan serumundaki HDL kolesterole, LDL kolesterole, trigliserite, gastrointestinal kanal uzunluğuna, villus/kript derinliğine önemli düzeyde bir etkisi görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of myrtle leaves and its essential oil supplementation on broiler chicken diets were investigated on performance, carcass parameters, blood parameters and intestinal parameters. In the trial, 525 broiler chicks were divided randomly into 7 treatments with 5 replicates (15 birds per replicate). Treatment group formed in the trial; Control: without myrtle leaves and its essential oil, A: supplemented with 10 g/kg Myrtle leaves, B: supplemented with 20 g/kg Myrtle leaves, C: supplemented with 30 g/kg Myrtle leaves, D: supplemented with 237,6 mg/kg Myrtle essential oil, E: supplemented with 475,2 mg/kg Myrtle essential oil, F: supplemented with 712,8 mg/kg Myrtle essential oil.The significant effect of treatments were not determined on feed intake, body weight, body weight gain, feed efficiency, HDL cholesterol, LDL cholesterol, trigliserid, gastrointestinal tract length, villus/crypt ratio (p>0,05).