Pırlak kuzularında büyüme eğrilerini etkileyen genetik ve çevresel faktörlerin belirlenmesi ve eğri parametreleri yönünden baba koçların değerlendirilmesi
Determination of genetic and environmental factors affecting growth curve and sire evaluation with the aspect of curve parameters in pırlak lambs
  1. Tez No: 301549
  2. Yazar: KORAY ÇELİKELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEKERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Pırlak kuzularında büyüme eğrilerini etkileyen genetik ve çevresel faktörlerin belirlenmesi ve eğri parametreleri yönünden baba koçların değerlendirilmesiBu çalışmada Pırlak kuzularda farklı matematiksel modeller ile büyüme eğrilerinin elde edilmesi, bu eğrilere etki eden çevre faktörlerinin ve genetik parametrelerin tespiti ve damızlık baba koçların belirlenmesinde bu parametrelerden yararlanma imkanlarının araştırılması hedeflenmiştir.Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi (KÜHAM)' nde 2008 ile 2009 yıllarında doğan 328 baş Pırlak kuzuya ait canlı ağırlık, cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs derinliği, ön göğüs genişliği, sağrı genişliği, göğüs çevresi ve incik çevresi ölçüm verilerine Bertalanffy, Brody, Gompertz ve Logistic matematiksel modelleri uygulanmıştır. Bu modellerle eğri uyumu için doğrusal olmayan regresyon metodundan yararlanılmış ve uyum kriteri olarak belirleme katsayısı (R2) kullanılmıştır. En yüksek R2 değerleri sırasıyla canlı ağırlık için Brody (%95,58); cidago yüksekliği için Bertalanffy ve Brody (%93,00); vücut uzunluğu ve göğüs derinliği için Brody (%90,52 ve %91,28); ön göğüs genişliği ve sağrı genişliği için Bertalanffy (%89,84 ve %93,67); göğüs çevresi için Brody (%94,06) ve incik çevresi için Bertalanffy (%84,94) modellerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Determination of genetic and environmental factors affecting growth curve and sire evaluation with the aspect of curve parameters in Pırlak lambsIn this study, it was aimed to obtain the growth curves of Pırlak lambs with different mathematical models, to detect the effects of different environmental and genetic factors and and to investigate the possibilities of utilization of curve parameters for sire ram evaluation.Bertalanffy, Brody, Gompertz and Logistic models were applied to live weight, wither height, body length, chest depth, front chest width, rump width, chest circumference and shank circumference measurements of 328 Pırlak lambs born in Afyon Kocatepe University Research and Application Center in 2008 and 2009. Non-linear regression method were utilized for curve fitting and coefficient of determination (R2) was used for fitting criterion. The highest R2 values for live weight, wither height, body length and chest depth, front chest width and rump width, chest circumference and shank circumference were found in Brody as 95,58%; Bertalanffy and Brody as 93,00%; Brody as 90,52% and 91,28%; Bertalanffy as 89,84% and 93,67%; Brody as 94,06% and Bertalanffy as 84,94%, respectively.