Amonyum aselat uygulanan farelerin beyin ATPaz düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 3016
  2. Yazar: LEVENT KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KEYER UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
19 - ÖZET Farelere 7.8 mmol/kg amonyum asetat periton içi uygu landı. Uygulamayı izleyen dakikalarda, özellikle 5. dakikada başlayan ve yaklaşık 15-20 dakika süren bir koma hali gözlen di. Bu dönemde hayvanlarda konvülziyonlar görülmedi. Bu koma hali, amonyum asetat uygulamasından 30 dakika sonra kısmen, 60 dakika sonra ise tamamen ortadan kalktı. Deney süresince ölen hayvan olmadı. Amonyum asetat uygulamasından 15 dakika sonra, beyin homo jenatlarınm (Na +K )-ATPaz aktivitesi, kontrol farelerin beyin homo jenatlarınm (Na +K )-ATPaz aktivetisine oranla anlamlı bir biçiimde azaldı. Bu azalma amonyum asetat uygula masından 30 ve 60 dakika sonra da saptandı. Amonyum asetat uygulamasından 15, 30 ve 60 dakika sonra (Na +K )-ATPaz akti- vitesinde görülen bu azalmaların, kontrol değerlere göre yüz deleri, sırasıyla, 56.4, 48.6 ve 18.8 olarak hesaplandı. Buna göre, amonyum asetat uygulamasının farelerde oluşturduğu koma hali ve komadan çıkışla, beyin homojenatla- rınm (Na++K+)-ATPaz aktivitesi arasında bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
- 20 - SUMMARY Ammonium acetate (7.8 mmol/kg body wt) was administer ed to mice intraperitoneally. Five minutes after injection, mice developed coma which lasted for 15-20 minutes. During the comatose state, no convulsions were observed. Mice parti ally recovered 30 minutes after injection and full recovery developed after 60 minutes. None of the animals died. + 4- 15 minutes after ammonium acetate injection, (Na +K )- -ATPase activities of brain homogenates were found signifi cantly decreased compared to controls. This diminution was also observed 30 and 60 minutes after the injection. The per cent decreases of (Na +K )-ATPase activities were 56.4, 48.6 and 18.8, respectively 15, 30 and 60 minutes after the admi nistration. According to these results, it appears that there is a relationship between (Na +K )-ATPase activity of brain homogenates and the coma state and recovery of mice after the administration of ammonium acetate.