Tam optik ağlarda anahtarlama teknikleri
Switching technics in all optical networks
- Tez No: 301610
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hızla gelisen fiber optik teknolojisi günümüzde giderek yaygınlasmaktadır. Optik ağlaristenilen genis bant imkanını sunabilmektedirler. Artık kıtalar arası telefon konusmaları,video konferanslar ve sınırsız bilgi paylasımı olanaklı olmaktadır.Bu çalımada, optik ağların yeni yüzü olan tam optik ağlar ele alınmıstır. Tam optikağlarda kullanılan üç farklı anahtarlama tekniği incelenmistir.Optik Çoğusmalı Anahtarlama tekniği gelecekte öne çıkacak teknik olarakgörülmektedir. Optik Çoğusma Anahtarlamada kullanılan JIT, JET, Horizon isaretlemeprotokolleri karsılastırılmıstır.Karsılastırmalar ?Network Simulator 2? simülasyon programı üzerinde gelistirilmistir.Simülasyonda paket üretiminde iki durumlu Markov modeli kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, fiber optical technology which is growing rapidly, become widespread.Optical network can supply the desired high bandwidth usage. Now, telephony services,video conferencing and unlimited information exchange become possible betweencontinentals.In this study, we examine full optical networks which is a new face of optical networktechnology. Three diffirent switching technics are studied on.Optical Burst Switching technic is seems to be the most shiny technology for the future.JIT, JET, Horizon signaling protocols which are used in OBS networks, are compared.These comparisions are made on Network Simulator 2 simulation program. Insimulation, two state Markov model is used for traffic generation.