Quality of service analysis for slotted optical burst switching networks
Dilimli optik çoğuşma anahtarlamalı ağlarda hizmet niteliği çözümlemesi
- Tez No: 177202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZHAN KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Optik çoğuşma anahtarlaması (OBS), yeni nesil optik Internet anahtarlama paradigması olarak öne sürülmüştür. OBS'te erişim ağlarından gelen IP paketlerinin daha uzun çoğuşmalar şeklinde toplanması, hali hazırda bulunan optik teknolojinin sunduğu seviyedeanahtarlama yapılmasına imkan sağlar. Öncül çalışmalarda OBS eşzamansız olmasına rağmen, eşzamanlı altyapılarla sağlanabilenbaşarım artışları nedeniyle dilimli OBS (SOBS) araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bu tezde, bağımsız ve özdeşçe dağılmış çoğuşmatrafiğiyle beslenen ve çoğuşma uzunlukları dilim uzunluklarının sabit ve tam sayı katı olan bir SOBS düğümündeki çoğuşma kaybolmaolasılıkları üzerine çalışıyoruz. Hizmet niteliği (QoS) ayrımı olan ve olmayan sistemlerdeki çoğuşma kaybolma olasılıklarını bulmak içinayrık zamanlı Markov zinciri tabanlı bir yapı geliştiriyoruz. SOBS ağlarda, özellikle öncelikli zaman çizelgelemesine ve kaydırmayadayalı hizmet ayrımı mekanizmaları üzerine çalışıyoruz. İkinci problem, boyutları nedeniyle çözülmesi zor olduğundan, ayrık Poissondağılımını PH tipi dağılımla yakınsıyoruz. Momentleri eşlenmiş PH tipi dağılımı kullanılarak elde edilen sonuçların, çoğuşma kaybolmaolasılıklarına çok iyi bir şekilde yakınsadığını gösteriyoruz. Son olarak, bu ayrık zamanlı Markov zinciri tabanlı yapıyı hem önceliklizaman çizelgelemesine hem de kaydırmaya dayalı olan ve bu ikisine de sınıf izolasyonu derecesi bakımından üstün gelen melez bir hizmet ayrımı tekniğini çözümleyecek şekilde genişletiyoruz. Artan çoğuşma uzunluğunun ulaşılan hizmet niteliğine ters etki yaptığınıgösteriyoruz. Ayrıca, dilim büyüklüğü ve çoğuşma kaybolma olasılığı arasındaki ödünleşimi niceliksel olarak tartışıyoruz. Dilimbüyüklüğü azaldıkça artan çoğuşma kaybolma olasılığına karşın, çoğuşma iletimi daha erken bir zamanda başlatılarak uçtan ucagecikme azaltılabilir. Hizmet niteliği ayrımı olan ve olmayan SOBS ağlarda, çoğuşma uzunluğunun, dalgaboyu sayısının ve trafik yükününfonksiyonu olarak çoğuşma kaybolma olasılıklarını hesaplıyoruz.
Özet (Çeviri)
Optical burst switching (OBS) is proposed as the switching paradigm of next-generation optical Internet. In OBS, IP packets from access networks are assembled into longer units of bursts allowing a lower level of switching granularity offered by the readily available optical technology. Although OBS was asynchronous in the earlier work, slotted OBS (SOBS) has recently caught the attention of the researchers due to performance gains achievable with synchronous infrastructures. In this thesis, we study the blocking probabilities in a slotted optical burst switching node fed with independent and identically distributed Poisson burst traffic and for which the burst sizes are a fixed integer multiple of the slot length. We develop a discrete time Markov chain based framework to obtain the blocking probabilities in systems with and without QoS differentiation. In particular, we study priority scheduling andoffset-based QoS differentiation mechanisms for SOBS networks. The latter problem suffers from the curse of dimensionality, which we address by a discrete phase type approximation for the discrete Poisson distribution. The results obtained by using themoment-matched phase type distribution are shown to provide a very accurate approximation for the blocking probabilities. Finally, we extend our framework to analyze the hybrid priority scheduling with unity-offset based differentiation scheme which proves to outperform the others in the degree of class isolation. We show that increasing burst length has an adverse affect on the attained QoS level. We also give a quantitative discussion of the trade off between the burst blocking probability and the slot granularity. As the slot duration is decreased, burst transmissions can be initiated in an earlier time decreasing the end-to-end delay in an SOBS network with a penalty of increased burst loss probability. We evaluate the burst blocking probabilities of a classless and two-class SOBS nodes as a function of the slot length, number of wavelengths and traffic load.