Sanayi kuruluşlarında sera gazı salınımları ve sera gazı hesaplama yöntemleri
Green house gas emission from factories and green house gas calculation methodology
  1. Tez No: 301636
  2. Yazar: NURDAN KABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ AYBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İklim değişikliğine neden olan sera gazlarının azaltımı için, öncelikle sektörlere özgü emisyon envanterlerin hazırlanması gerekmektedir. Böylelikle iyileşme noktaları tespit edilerek azaltım çalışmaları gerçekleştirilebilecektir. Bu tez çalışması kapsamında, IPCC hesaplama yöntemleri kullanılarak ISO 14064-1'e göre sanayide sera gazı emisyon envanterinin oluşturulmasına yönelik yöntemler incelenmiştir. Sera gazı emisyon hesaplamalarının yapılacağı sanayi kuruluşu olarak Arçelik-LG Klima San. ve Tic. A.Ş. belirlenmiştir. Emisyon hesaplamaları sonucunda kaçak emisyon olarak tabir edilen prosese özgü emisyonların, yakma ya da araç kaynaklı doğrudan emisyonlardan daha yüksek miktarda olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the reduction of greenhouse gas emissions which are the cause of climate change, firstly preparing sectoral emission inventories is a necessity. In this way, improvement points could be identify and reduction actions realized. In this study, the metholodolgy of preparing greenhouse gas emission inventory in the industrial companies was analyzed according to the ISO 14064-1 with using IPCC calculation methodology, Arcelik-LG Klima San. ve Tic. A.S. was determined as an industry for making greenhouse gas calculations. At the end of the emission calculations it was understood that leakage emissions from process could be higher than directly stationary and mobile combustion emission.