Muhtelif altyapı ürünleri üreten bir döküm fabrikasının enerji etüdü
Energy study of a casting factory producing miscellaneous infrastructure products
  1. Tez No: 564933
  2. Yazar: BAHTİYAR TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Enerji verimliliği, endüstriyel işletmelerde aynı işin daha az enerjinin kullanılarak sağlanması, işletmenin ekonomik verimliliği ve ülke ekonomisi için zorunluluktur. Türkiye enerji tüketimi açısından günümüzdeki durumu dünya ortalamasının üzerindedir. Türkiye'de enerji giriş maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı mevcut enerjinin daha tasarruflu kullanılması gerekmektedir. Enerjinin %35'lik bir kısmının tüketildiği sanayi kuruluşlarında yapılacak bir enerji etüdü çalışmasının ülkemizin var olan enerji açığına da önemli katkılar sağlayacağı bir gerçektir. Bu tez çalışmasının konusu, muhtelif altyapı ürünleri üreten bir döküm fabrikasının enerji etüdü 01.01.2018–29.02.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen detaylı enerji etüt çalışmalarında fabrikanın tüm bölümleri detaylı olarak incelenmiştir. Yapılan bu incelemelerde enerjinin boşa harcandığı kaynaklar, verimli çalışmayan ekipmanlar ve kaçak gerçekleşen enerji noktaları tespit edilmiştir. Eksiklerin giderilmesi yönelik enerjinin verimli kullanımı hakkında öneri ve projeler ortaya konmuştur. Ayrıca işletmede tüketilen enerjinin aylık ve yıllık dökümü çıkarılarak yapılabilecek verimlilik arttırıcı uygulamalarda tahmini tasarruf tutarları hesaplanmıştır. Enerji tasarruf potansiyelini, enerji kayıplarını ve sera gazı emisyonlarını belirlemek ve bunlarla ilgili geri kazandırıcı veya önleyici tedbirleri teknik ve ekonomik boyutları ile ortaya konması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency in industrial enterprises provide the same job using less energy, and is a necessity for the country's economy and the economic efficiency of the enterprise. The current situation in terms of Turkey's energy consumption is above the world average. In Turkey, energy input costs are high, since it is necessary to use the available energy more efficient. Energy 35% of energy consumed in industrial organizations is to be made a portion of work study that will provide a significant contribution to our country's energy deficit is a fact. The subject of this thesis, the energy of a plant that produces casting products for various infrastructure study detailed energy surveys performed between the dates of 01.01.2018–29.02.2018 in all parts of the plant are discussed in detail. In this paper, resources are being wasted energy, efficient, non-working equipment and fugitive energy points that occur have been identified. For the elimination of deficiencies has been demonstrated in projects and suggestions about the efficient use of energy. Also the energy consumed in operation of dump that can be made by subtracting monthly and annual productivity-enhancing applications, estimated in the amount of savings was calculated. Energy savings potential, identify energy losses and greenhouse gas emissions ,technical and economic dimensions of restorative or preventive measures aimed to reveal about them back.