A Novel system model implementation of network attacks and countermeasures
Ağ saldırıları ve önlemleri konusunda yeni bir sistem modeli uygulaması
  1. Tez No: 301669
  2. Yazar: BEYTÜL İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Internet, açık ve etkin TCP/IP protokolüdür ve düunyada yaygın biçimde kullanılmaktadır.İnternet kullanımı ve TCP/IP protokollerinin kullanımı arttıkça, yapısalgüvenlik eksiklikleri önemli bir problem haline gelmiştir. Günümüzde, ağ saldırıları,Internet üzerindeki en önemli ve ciddi sorun olarak gözükmektedir. Uygulamalarınservis veremeyecek hale getirilmesine sebep olan saldırılar, IP protolokolünün güuvenlikeksikliğinden yararlanarak geliştirilmektedir.Bu tez dahilinde TCP/IP mimarisi, genel ağ yapıları ve ağ güvenlik mekanizmalarıkonularında incelemelerde bulunulmuştur.İkinci olarak, uygulamaların servis veremeyecek hale getirilmesine sebep olansaldırılar ve sunucu sistem modelleri bu çalışmada ele alınmışstır. Yeni saldırı modelleriönerilmiş ve geliştirilmiştir. Bu yeni modeller ve mevcut saldırı modelleri simüleedilmiştir. Farklı saldırılar oluştururken, aynı zamanda, yeni sunucu (saldırıya maruzkalan, hedef) modeli de tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Üçüncü olarak, özel sunucu sisteminekarşı saldırılar oluşturduktan sonra, sunucu tarafında koruma ve uyarı mekanizmalarına ihtiyaçduyulmuştur. Bu durumda, özel saldırı tespit ve saldırı önleme sistemleritasarlanmıştır. Ek olarak, bu sistemlerin birçok simülasyonu yapılmıştır.Sonuç olarak, tez çalışmasında, çok sayıda karşı önlem sistemleri hakkında görüşsunulmuş ve bunların sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet is an open and efficient TCP/IP protocol which is most widely usedin the world. As usage of the Internet and TCP/IP protocols increases, their lack ofbuilt-in security has become more and more problematic. Nowadays, network attacksare the most important and serious problem on the Internet. DoS attack is the oneof these network attacks which takes advantage of the lack of authenticity in the IPprotocol and stateless nature of the Internet.This thesis examines the TCP/IP architecture, general network structures andnetwork security mechanisms.Second, DDoS attacks and server system models are covered in this work. Newattack models are proposed and developed. These new models and also existing attackmodels are simulated. While generating dierent attacks, new proposed server model isalso designed and coded. This server is called \virtual server with a new perspective".Third, after generating the custom attacks against the custom server system,protection and warning mechanisms are required on the server side. In that case,custom intrusion detection and intrusion prevention system models are designed. Inaddition, numerous of simulation are completed.Finally, at the end of the research, many point of views about conutermeasuressystems are proposed, and their results are investigated.