Disaster mitigation and humanitarian relief logistics
Afet zararlarını azaltma ve insani yardım malzemeleri lojistiği
- Tez No: 301670
- Danışmanlar: PROF. GÜLAY BARBAROSOĞLU, PROF. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde afet yönetimi kapsamında ortaya çıkan iki ayrı problem ele alınmıştır. Rastsallık doğal afetlerin tabiatında var olduğundan dolayı bu problemler iki kademeli rastsal tamsayılı programlama ile modellenmiştir. İlk olarak bir insani ihtiyaç malzemeleri lojistiği modeli ele almaktayız. Bu model, depremden sonra etkin bir tepki verebilme amacıyla deprem sonrası kararlarını da ele alan bir afet öncesi planlama aracıdır. Modelde, deprem öncesi ve sonrası kurtarma merkezleri yerleri, deprem öncesi kurulacak kurtarma merkezlerinde depolanacak olan yardım malzemeleri miktarları, her bir kademedeki yardım malzemeleri akış miktarları ve karşılanamayan yardım malzemeleri miktarı kararları verilmektedir. Modelin amacı; toplam tesis yerleşimi, envanter tutma, ulaştırma ve malzeme eksikliği maliyetlerini en küçüklemektir. Bina ve yol güçlendirme kararlarının deprem öncesi planlanması, deprem sonrası tepki kararlarını etkilediği için bu güçlendirme kararlarını da içeren bütünleşik bir model daha önermekteyiz. Toplam deprem etkileri azaltma bütçesi bu güçlendirme seçenekleri arasında dağıtılmaktadır. Amaç fonksiyonu; toplam güçlendirme, yardım malzemeleri taşıma ve karşılanamayan talep maliyetlerinin en küçüklenmesi olarak tanımlanmıştır. Her iki modelin belirlenimci eş değerleri, karışık tamsayılı doğrusal programlama modelleri olarak formüle edilmiş ve Lagrange gevşetmesi temelli sezgisel yöntemlerle çözülmüştür. Rastgele oluşturulmuş test örnekleri ile elde edilen sonuçlar göstermiştir ki önerilen çözüm yöntemleri farklı parametre düzenlerinde iyi performans gösterebilmektedir. İlaveten, bütünleşik model üzerinde model davranışını anlayabilmek adına çeşitli analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we are interested in two distinct problems within the disaster management context. These problems are modeled by two-stage stochastic integer programming since stochasticity is inherent in natural disasters. First, we consider a humanitarian relief logistics model which can be used as a pre-disaster planning tool that also considers post-disaster decisions to give an effective response aftermath an earthquake. In this model, decisions are made for location of pre- and post-disaster rescue centers, the amount of relief items to be stocked at the pre-disaster rescue centers, the amount of relief item flows at each echelon, and the amount of relief item shortage. The objective is to minimize the total cost of facility location, inventory holding, transportation and shortage. Since the building and transportation network retrofitting decisions affect the pre-disaster planning of post-disaster response decisions, we propose an integrated model that includes these retrofitting decisions as well. The total mitigation budget is allocated among these mitigation alternatives. The objective function is defined as the minimization of the total cost of retrofitting, transportation and shortage of relief item demand. The deterministic equivalents of both models are formulated as mixed-integer linear programming models (MILP) and solved by Lagrangean heuristic methods. Results on randomly generated test instances show that the proposed solution methods for both models exhibit good performance under different parameter settings. In addition, for the integrated model, various analyses are carried out to clearly understand the model behaviour.