Erzurum doğalgaz tüketim miktarını yapay sinir ağı algoritması kullanılarak tahmin edilmesi
Forecast of natural gas consumption by using artificial neural network algorithm in Erzurum
  1. Tez No: 301746
  2. Yazar: SEDA DEMİRCEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada amaç, yapay sinir ağları ile Erzurum iline ait doğalgaz tüketim tahmini yapmak ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile yapay sinir ağının sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda her iki yöntem de ana hatlarıyla anlatılmış ve incelenmiştir. Doğalgaz tüketimini etkileyen veriler kullanılarak aylık doğal gaz tüketim tahmini yapay sinir ağları ve çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study to forecast natural gas consumption in Erzurum and to compare with multiple linear regression analysis and result of artificial neural network algorithm. In order to do that both methods are considered deeply and explained. Forecast of monthly natural gas comsumption are actualized by using artificial neural network algorithm, multiple linear regression and datas that influence natural gas consumption.