Erzurum ilindeki doğalgaz tüketiminin zaman serileri analizi ile incelenmesi ve bir uygulama
An analysis of natural gas consumption of Erzurum by using time series and an application
  1. Tez No: 322544
  2. Yazar: SİNAN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Enerji ülkeler için büyük bir önem arz etmekte, gelecek yüz yıllar enerji üzerinden planlanmaktadır. Ülkemizde son yıllarda kullanımı yaygınlaşan doğalgaz, temiz ve ulaşılabilir olması bakımından vazgeçilmez bir enerji kaynağı konumundadır. Devletlerin gelecek dönemlere ait planlamalarında enerji büyük bir öneme sahip olduğundan, gelecek dönemlerde tüketilecek olası enerji miktarının tahmin edilmesi önemlidir.Kısa dönemli tahmin çalışmalarında en uygun yöntemlerden birisi zaman serileridir. Bu çalışmada Erzurum ilinin 2005-2010 yıllarına ait doğalgaz tüketim miktarları esas alınarak Box-Jenkins ve Bileşenlerine Ayırma yöntemleri ile kestirim modelleri oluşturulmuş ve bu modellerle yapılan kestirim sonuçları çeşitli performans kriterleri açısından karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy has an important space for the countries and the future plans are being arranged on energy. Recently the usage of natural gas increasing in Turkey and this makes natural gas essential because of being clean and easy accessibling. Energy is one of the most important event for the future plant for countries so that energy consumption amount for the future periods is very important.Time series is one of the most suitable method for the short period works. In this study, Box-Jenkins and decomposition methods, which are belong time series used for the forecasting and the results has been served comparative for Erzurum?s natural gas consumption forecast. Datas has been provided by Palen company in Erzurum.