Ratlarda deneysel safra yolu obstrüksiyonuna bağlı karaciğer harabiyetinde endotokseminin rolü
Endotoxins as co-factors of liver injury in obstructive juandice
  1. Tez No: 30176
  2. Yazar: B. BÜLENT MENTEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Ratlarda deneysel ekstrahepatik safra yolu obstrüksiyonu modelinde, ortaya çıkan karaciğer harabiyetinde endotokseminin bir yapı taşı olarak rol oynadığı hipotezi araştırılmıştır. Bu doğrultuda, ilk aşamada sham operasyonlu (sham) ve tıkanma sarılıklı hayvanlarda plasma endotoksin (LPS), serum G-glutamil transpeptidaz (GGT) ve alkalenfosfataz (AP) değerleri saptanmış ve anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Düşük doz egzojen LPS sham ratlarda bu parametreler çerçevesinde anlamlı değişikliklere neden olmamakta, SYO grubunda ise belirgin farklılıklar yaratmaktadır. Sonuçta, SYO'nda karaciğerin LPS 'ye artmış bir duyarlılığı sözkonusudur. Endojen LPS havuzunu artırmak amacıyla cerrahi olarak oluşturulan jejunal kendiliğinden dolan kör loop (SFBL) ile SYO kombine edildiğinde, bütün parametrelerin anlamlı olarak daha da yükseldiği saptanmıştır. Kontrol grubu olarak irdelenen jejunal kendiliğinden boşalan kör loop (SEBL) + SYO grubunda ise SYO'lu hayvanlardan farklı bir sonuç elde edilmemiştir. Düşük dozlarda egzojen LPS ve normalde zararsız düzeydeki barsak kaynaklı LPS, SYO' nun tetiklediği karaciğer harabiyetinde kritik öneme haiz olabilir. Bu doğrultuda, intestinal LPS havuzunun ya da LPS aracı lıklı effektör maddelerin baskılanması, -SYO'-na ikincil karaciğer harabiyetinin yavaşlatılması yönünde yeni tedavi modalitelerini gündeme getirebilir. 28
Özet (Çeviri)
ABSRACT ENDOTOXINS AS CO-FACTORS OF LIVER INJURY IN OBSTRUCTIVE JAUNDICE The concept of endo toxin-mediated rather than direct liver injury in biliary obstruction was investigated using the experimental rat model of bile duct ligation (BDL). Small identical doses of intravenous endotoxin (LPS) were administered to sham operated rats as well as rats with BDL. LPS caused a significantly more severe liver injury in the BDL group, determined by the serum gamma-glutamyl transferase, alkaline phosphatase and plasma LPS levels, suggesting the possible contribution of LPS in this type of liver damage within the framework of an altered Kupffer cell-macrophage system. After the sensitization of the liver to minute amounts of LPS was documented, the possible role of intestinal endotoxins in precipitating the liver injury triggered by BDL was tested. In this respect, we surgically created jejunal self-filling blind loops (SFBL) which were known to result in SBBO and therefore increased intestinal endotoxin pool. When BDL was combined with SFBL, significantly higher levels of LPS, GGT and AP was observed in contrast with the control group of rats with BDL + self-emptying blind loops (SEBL). Small amounts of exogenous LPS and/or the ordinarily innocous amounts of LPS constantly absorbed from the intestinal tract may be critical in the hepatic damage caused by obstruction of the biliary tree. Therapy directed against intestinal endotoxin pool or LPS -mediated macrophage effectors may offer a new approach to modify or hamper liver injury in these cases. 29