AZ91 magnezyum alaşımına farklı oranlarda Bi ve Sb ilavesi ile katılaşma hızının mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effects of Bi and Sb additions with solidification rate on the microstructure and mechanical properties of the AZ91 alloys
- Tez No: 301803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, AZ91 magnezyum alaşımının mikroyapı ve mekanik ve özelliklerini geliştirmek için alaşımlara %0,2-%0,5 ve %1 oranlarında Bizmut (Bi) ve Antimon (Sb) elementleri ilave edilmiştir. AZ91 serisi alaşımlar dört farklı soğuma hızına sahip kademeli kalıba dökülmüştür.Sonuçlar; Soğuma hızının artması ile AZ91 alaşımlarının tane yapısının küçüldüğünü ve oluşan intermetalik (Mg17Al12) fazın incelerek parçalandığını göstermiştir. Mikroyapıdaki bu değişikliklere paralel olarak alaşımların çekme, akma ve % uzama oranları artmıştır. AZ91 magnezyum alaşımına Sb ilaveleri alaşımın mekanik dayanımını arttırmıştır. Fakat Bi ilavesi mekanik özelliklerde kayda değer bir değişiklik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Bi and Sb elements were added to AZ91 magnesium alloy in the ratio of 0,2 wt. % - 0,5 wt. % and 1 wt. % order to improve its mechanical and microstructural properties. AZ91 series alloys were cast in a multi-step permanent mold casting with four different cooling rates.he results showed that grain size of AZ91 series alloys was refined and thinner intermetalic phases were formed at higher cooling rate. It was also observed that these changes in the microstructures led to improvements in yield strength, tensile strength and % elongation. Sb additions to AZ91 were increased its mechanical properties. However; no change in mechanical properties was observed by addition of Bi element.