Gaz atomizasyon yöntemi ile Al 2024 tozu üretimi ve karakterizasyonu
Gas atomization method of Al 2024 powder production and characterization
- Tez No: 301807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada ilk olarak daha önce Karabük Üniversitesi'nde imal edilmiş olan gaz atomizasyon ünitesinin eksikleri giderilmiştir. Bu amaçla gaz atomizasyon ünitesi bünyesinde bulunan ergitme fırının bağlantıları kontrol edilerek tekrar yapılmıştır. Gaz atomizasyon çalışmalarında yakından eşlemeli dairesel yarıklı nozul kullanılarak Al 2024 tozu üretilmiştir. Yapılan deneyler sırasında nozul iç çapları 3 mm, 4 mm ve 5 mm olarak kullanılmış, atomizasyon gazı olarak Argon tercih edilmiştir. Ayrıca, her bir nozul için üretim esnasında argon gazının basıncı sırasıyla 2, 4, 6, 8 ve 10 bar olarak ayarlanmıştır. Üretilen Al 2024 tozlarının taramalı elektron mikroskobu görüntüleri alınmış ve lazerle boyut ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre nozul çapının küçülmesi ya da gaz basıncının artmasına bağlı olarak toz boyutunun küçüldüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, gas atomization unit was produced at Karabuk University, Division of the Metallurgy Department. Production of the powder was carried out by using closely matched nozzle. Powder production experiments were done in argon gas atmosphere Al 2024 material was used for powder production. During powder production, variety nozzle exit diameter in dimension of 3, 4 and 5 mm were used. In addition, 2, 4, 6, 8 and 10 bar argon gas pressures were performed for nozzle diameter. Effect of gas pressure and nozzle diameter on powder particle size and shape were investigated particle size distribution was made with lazer sizer device and SEM were also used to measure particle size and particle shape respectively. According to the results obtained from experiments decreasing diameter of nozzle or increasing of gas pressure was diminished due to the powder size.