Yayınımlı soğurmalı soğutma sistemlerinde ısı kaynağı olarak güneş enerjisinin kullanıla bilirliğinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of diffusion absorption refrigeration systems with a heat source of solar energy
- Tez No: 301808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada yayınımlı (difüzyonlu) soğurmalı soğutma (YSS) sistemi deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. YSS sisteminde soğutucu akışkan olarak amonyak, soğurucu akışkan olarak su ve difüzör olarak helyum gazı kullanılmıştır. Tasarım ve imalatı yapılan sistem için yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ısı kaynağı olarak tercih edilmiştir. Ön soğutmalı sistemde yapısal değişiklik yapılarak ön soğutmasız sistem (YSS2) imal edilmiştir. Sistemin yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışması sonucu ülkemizin zengin güneş enerjili kaynağının soğutma sisteminde kullanılabileceği deneysel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, diffusion absorption refrigeration (DAR) system was investigated experimentally and theoretically. Ammonia, water and helium were used in DAR as the refrigerant, absorber, and diffuser respectively. The system which was designed and made was heated by solar energy, as a renewable energy source. A system without condensate subcooling was made by modifying the subcooling system (DAR2. Running the system on renewable energy, it was experimentally shown that our rich resources of solar energy can be used in cooling system.