Mobilya üretiminde kullanılan bilgisayar yazılımlarında modül geliştirme
Module development in computer softwares used in the manufacture of furniture
- Tez No: 301828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT NEŞET DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknoloji alanında yapılan bütün çalışmalar, en kısa zamanda ve en az maliyetle müşteri memnuniyetini esas alarak, istenilen kalitede üretim yapmayı hedeflemektedir.Bu çalışmada, tasarlanacak panel mobilyaların bilgisayar destekli çiziminin çok kısa bir süre içinde yapılması için, AutoCAD içine entegre edilmiş ?Uygulamalar İçin Visual Basic? arayüzü olan programlama dili ile AutoCAD programının modelleme alanındaki mobilya tasarım ilkeleri esas alınarak, mobilya çizimi yapan bir program hazırlanmıştır.Bu programla modül mobilyalar üretilmiştir. Böylece panel mobilya üretimine kolaylık getirilmiştir. Üretiminde kullanılacak hammadde miktarı ve maliyeti buprogramla hesaplanabilmektedir. Seri üretim yapan firmalar daha kolay ve daha hızlı üretim yapabilmek için bu geliştirilmiş programı kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
All studies made in technology field, based on customer satisfaction at least time and at minimum cast, aim to produce the desire quality.In this study, to make computer-aided drawing of box furniture designed in a very short time, based on furniture design principles in modeling field of AutoCAD program with programming language being interface ?Visual Basic for Applications? integrated into AutoCAD, a program drawing furniture is prepared.Module furniture were produced with this program. So panel production of furniture was a convenience. The amount and cost of raw materials used in production are able to calculate with this program. To do easier and faster production, firms making mass production can use this improved program.