Boraks ve borik asit ile emprenye edilmiş ve ısıl işleme tabi tutulmuş kayın odununun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determining some pyhsical and mechanical properties of east beech wood (Fagus orientalis L.) which is heat-treated after impregnated with borax and boric acid
- Tez No: 301827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET ŞAHİN KOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, boraks ve borik asit ile emprenye edildikten sonra ısıl işleme tabi tutulmuş Doğu Kayını (Fagus Orientalis L.) odununun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Kayın odunundan hazırlanan deney örnekleri önce %2,5' luk boraks ve borik asit çözeltisi ile emprenye edildikten sonra üç farklı sıcaklıkta (170-190 - 210 °C ) ve iki farklı sürede (4-8 saat) ısıl işleme tabi tutulmuştur. Daha sonra deney örneklerinin ağırlık kaybı, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, basınç direnci ve renk değişim değerleri belirlenmiş ve kontrol grubu deney örnekleri ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda, ısıl işlem sıcaklığı arttıkça ağırlık kaybında bir düşüş gözlemlenmiştir. En az ağırlık kaybı 170°C de ısıl işlem görmüş deney örneklerinde görülürken, en yüksek ağırlık kaybı ise 210°C de ısıl işlem görmüş deneyörneklerinde görülmüştür. Isıl işlem sıcaklığı ve süresi arttıkça eğilme direnci değerlerinin düştüğü ve boraksla emprenye edilmiş deney örneklerindeki eğilme direncindeki düşüşün daha fazla olduğu belirlenmiştir. Isıl işlem görmemiş ve emprenye edilmemiş deney örneklerinin elastikiyet modülü değerlerinin emprenyelilerden daha düşük olduğu, 190°C'ye kadar elastikiyet modülünün arttığı; ancak, 210°C 'de ise önemli bir düşüşün olduğu tespit edilmiştir. Emprenye işleminin basınç direncini önemli oranda arttırdığı görülmektedir. 190°C'ye kadar liflere paralel basınç direncinde artış olduğu, ancak daha sonra tekrardan düşüş olduğu gözlenmiştir. Borik asitle muamele edilmiş ve ısıl işlem görmüş örneklerin boraksla muamele edilmiş örneklere oranla biraz daha yüksek değerler verdiği görülmüştür. Basınç direncinin, emprenyeli ısıl işlem görmüş örneklerde daha yüksek değerler verdiği belirlenmiştir. Isıl işlem görmüş deney örneklerinde, sıcaklığın artmasına paralel bir renk değişiminin (renk koyulaşmasının) meydana geldiği belirlenmiştir. Toplam renk değişiminin emprenyeli örneklerde daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aims to investigate the change of some physical and mechanical properties of east beech wood (Fagus Orientalis L.) which is heat-treated after impregnation with borax and boric acid. Firstly beech wood that is impregnated with % 2,5 concentrated at borax and boric acid, then it was heat-treated at three different temperature (170-190-210°C) and for two different time duration (4-8 hours). Physical and mechanical properties such as loss of weight, resistance of bending, elastic module at bending and resistance of pressure end total color change are determined for tested samples. These properties are compared with control group samples.As a result of study, when the heat treatment temperature increases, it has been observed decline in weight. Minimum of weight decline has been seen at heat treatedtest samples at 170°C. Maximum of weight decline has been seen at 210°C. It has been determined that when the temperature and duration of heat treatment increase, resistance of bending values were decrease, but the more decline of bending resistance was observed in test samples which are impregnated with borax. It has been determined that, elasticity module values of test samples which are not been subjected to heat treatment and impregnation, are less than test samples that are subjected to impregnation. It has been identified that elasticity module of test specimens increases up to 190°C degrees, however, at the 210°C a significant decrease was found. Impregnation process is seen to increase significantly the resistance of the pressure. Parallel fibers that increase the pressure resistance up to 190°C, but after that point the decline has been observed. Boric acid treated and heat-treated samples showed higher, pressure resistance values than borax treated samples, it has been seen that impregnated heated samples gave higher values of pressure resistance. it colour change at the heat-treated samples is colour of change was occur in parallel with increase in the temperature. The total colour change was less in impregnated samples.