Erzincan il merkezi ve yakın yerleşim alanlarındaki içme ve kullanma sularında doğal radyasyon tayini
Determination of the natural radiation in drinking and potable water from Erzincan region of Eastern Turkey
  1. Tez No: 301835
  2. Yazar: HATİCE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Erzincan il merkezi ve yakın yerleşim alanlarına ait içme ve kullanma suyu örneklerinin toplam alfa ve toplam beta aktivite konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Erzincan ili ve ile yakın belde ve köylerinden alınan 55 adet su örneklerinin toplam alfa ve beta aktivitelerini belirlemek için Berthold LB770 model 10 kanallı düşük seviyeli orantılı sayıcı kullanılmıştır. Toplam alfa ve beta analizleri `EPA 900.0' standart metoduna göre yapılmıştır. İçme ve kullanma su örneklerinin ortalama alfa ve beta aktivite konsantrasyonları sırayla 0,0477 Bq/L ve 0,104 Bq/L olarak ölçülmüştür. Yapılan yıllık doz eşdeğerleri hesaplamasında, içme sularında alfa ve beta yayıcıları için yıllık etkin doz eşdeğerleri sırayla 9,75 ?Sv ve 56,34 ?Sv olarak tespit edilmiştir. İçme suyu örneklerinin hepsi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığının 17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı ?İnsani Tüketim Amaçlı Kullanılan Sular Hakkında Yönetmelik?e göre içilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine gross alpha and gross beta activities of drinking and potable water samples belong to Erzincan city center and the residences that are close to the city. To determine the gross alpha and gross beta activities in fifty- five samples of water which are taken in Erzincan city and districts and village that are close to city, Berdhold LB770 model multichannel low level proportional counter was used. According to ?EPA 900.0?standard metod, gross alpha and gross beta analysis were made. The average gross alpha and gross beta activity concentrations were measured as 0.0477 Bq/L and 0.104 Bq/L for drinking and potable water, respectively. These values lead to an average annual effective dose of 9.75 µSv from the alpha emitters and 56.34 µSv from the beta emitting radionuclides in water. The radioactivity levels in all drinking water samples investigated were found to comply with the reference levels recommended by WHO and the regulations set forth by the Turkish Health Ministry.