Türkiye Dioctriinae (Diptera, Asilidae) türlerinin ultrastrüktürel yönden değerlendirilmesi
Ultrastructural analysis of species of Turkish Dioctriinae (Diptera, Asilidae)
- Tez No: 301856
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULUDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada Dioctria cinsine ait 16 takson (D. abdominalis, D. arcana, D. atricapilla, D. cornuta, D. engeli, D. flavipennis, D. hermonensis, D. linearis, D. meyeri, D. sudetica, D. valida, Dioctria sp.1, Dioctria sp.2, Dioctria sp.3, Dioctria sp.4 ve Dioctria sp.5) ve Molobratia cinsine ait 1 taksonun (M. teutonus) vücut ve yumurta morfolojileri taramalı elektron mikroskobu ile genital morfolojileri ışık mikroskobu ile çalışılmıştır. Çalışılan Dioctria taksonlarına ait yumurtaların hepsi ovoid şekilli ve kahverengi renklidir. Yumurta morfolojisi türleri birbirinden ayırmaktadır. Bazı türlerin yumurtalarının yüzeyi çeşitli büyüklüklerde taç ya da fincan şeklinde oval halkalar ile kaplı iken diğerlerinde polygonal koryonik desen veya bu desenlerin bulunmadığı delikli yüzey yapısı görülmektedir. Çalışılan türlerin ağız sakalı, alın ve ağız tümseği, anten segmentlerinin uzunlukları, yüzün tozlanması, hortumun şekli, pleuraların tozlanması, arka bacağın basitarsus segmenti ve tibianın apikalinin kalınlaşmasında bariz farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, body and egg morphologies of 16 taxa belong to Dioctria genus (D. abdominalis, D. arcana, D. atricapilla, D. cornuta, D. engeli, D. flavipennis, D. hermonensis, D. linearis, D. meyeri, D. sudetica, D. valida, Dioctria sp.1, Dioctria sp.2, Dioctria sp.3, Dioctria sp.4 ve Dioctria sp.5) and 1 species belong to Molobratia genus were studied with Scanning Electron Microscopy and genitalia morphologies were studied with light microscopy. All examined eggs of Dioctria taxa are ovoid in shape and brown colored. Egg morphology separates species from each other. Egg surface of some species are covered with crown or cup shaped oval rings and the others have are polygonal and perforated egg surface. There are significant differences in mystax, frons and mouth protuberance, length of antennal segments, shape of proboscis, tomentum of face, tomentum of pleurae, basitarsus segment of hind leg and thickening of apical part of tibia of examined species.