Mezenşimal kök hücrelerin kitosan bazlı yüzeylerde nöronal ve glial yönde farklılaşmalarının incelenmesi
Neural and glial transdifferentiation of mesenchymal stem cells on chitosan based surfaces
  1. Tez No: 301927
  2. Yazar: YAŞAR MEHMET ŞENSES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, sinir sisteminin rejenerasyonu konusunda ümit vadeden tekniklerden biri olan sinir doku mühendisliği çalışmalarında kullanılabilecek iki boyutlu kitosan bazlı film kaplama ve üç boyutlu doku iskeleleri üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, doğal bir polimer olan kitosan kullanılarak kimyasal modifikasyonla kitosan sülfat sentezlenmiştir. Polimerlerin karakterizasyonu FTIR analizi ile yapılmıştır. Kitosan bazlı materyallerin biyouyumluluğu in vitro sitotoksisite testleri ile değerlendirilmiş ve materyallerin sitotoksisite göstermediği tespit edilmiştir.Hücre kültürü çalışmaları için sıçan kemik iliğinden mezenşimal kök hücreler (MKH) izole edilmiştir. MKH'lerin osteojenik ve kondrojenik hücrelere farklılaşması sağlanarak farklılaşma potansiyelleri kalitatif yöntemlerle gösterilmiştir.Yüzey kimyasına hassas olduğu bilinen MKH'lerin kitosan, kitosan/kitosan fosfat ve kitosan/kitosan sülfat yüzeyler üzerinde tutunma ve proliferasyon özellikleri incelenmiştir. Kitosan ve kitosan/kitosan fosfat yüzeylerde anlamlı bir hücre tutunması görülmezken, kitosan/kitosan sülfat yüzeylerde hücre tutunma ve proliferasyonunun kontrol yüzeyler kadar başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, MKH'lerin kitosan/kitosan sülfat yüzeyler üzerinde nöronal/glial hücreye farklılaşabildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the production of chitosan-based two-dimensional films and three-dimensional scaffolds, which can further be implemented in neural tissue engineering, a promising approach for the regeneration of the nervous system. In this context, chitosan, a natural polymer, was chemically modified for the synthesis of chitosan sulfate. Polymer characterization was carried out using FTIR analysis. The biocompatibility of the chitosan-based materials was investigated via in vitro cytotoxicity tests and no adverse effects were observed.For cell culture studies, mesenchymal stem cells (MSCs) were isolated from rat bone marrow. The potential of MSCs to differentiate into osteogenic and chondrogenic lineages was qualitatively verified.Chitosan, chitosan/chitosan phosphate and chitosan/chitosan sulfate surfaces were assessed in terms of cell adherence and proliferation. The MSCs which are well-known to be highly sensitive to small changes in the surface chemistry were demonstrated to attach and adhere extensively on chitosan sulfate, in contrast to chitosan, and chitosan/chitosan phosphate, on which limited adherence was observed in the days following subculture. Chitosan/chitosan sulfate surfaces were also shown to support neuronal/glial differentiation process of MSCs.