Türkiyedeki arkeoloji müzelerinde müzikle ilgili nesnelerin kültür, sanat ve müzik eğitimi bağlamında incelenmesi
Study of the objects related to music in the archeological museums in Turkey according to the culture, art and music education
- Tez No: 302010
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Türkiye'deki arkeoloji müzelerinde müzikle ilgili nesnelerin kültür, sanat ve eğitim bağlamında incelenmesi ve buna bağlı olarak örnek müzik eğitimi olanaklarının ortaya konulması amacıyla yapılmıştır.Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki Arkeoloji Müzelerinde bulunan müzik nesneleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'deki Arkeoji Müzelerinden; Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çorum Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, Antalya Müzesi, Çanakkale Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi olmak üzere toplam altı müze oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminin seçilmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır.Araştırmanın verilerinin toplanması amacıyla literatür ve envanter taraması yapılmıştır. Ulaşılan müzik nesneleri özelliklerine ve çağlarına göre sınıflandırılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde Neolitik- Kalkolitik, Tunç, Koloni, Hitit, Demir ve Roma Çağlarına ait 17 adet; İzmir Arkeoloji Müzesi'nde Koloni, Demir ve Roma Çağlarına ait 29 adet; Antalya Arkeoloji Müzesinde Neolitik- Kalkolitik ve Roma Çağlarına ait 9 adet; Çorum Müzesi'nde Hitit Çağlarına ait dört 4 adet; İstanbul Arkeoloji Müzelerinde, Neolitik- Kalkolitik, Tunç Çağı, Hitit Çağı, Demir ve Roma çağlarına ait 16 adet Çanakkale Arkeoloji Müzesi'nde Demir ve Roma çağlarına ait 6 adet, toplamda 81 adet müzik nesnesine ulaşılmıştır.Türkiye'de yer alan arkeoloji müzelerindeki müzikle ilgili nesneler kültür, sanat ve müzik eğitimi bağlamında incelenmiş, bu incelemeler doğrultusunda ilköğretim müzik eğitimi alanında 1-5. sınıflar için eğitim modülü geliştirilmiştir. Deneysel bir çalışmada geliştirilen bu eğitim modülünün uygulamasına yer verilebilir. Türkiye'deki arkeoloji müzelerinde bulunan müzik nesneleri koleksiyonu ile ilişkilendirilmiş eğitim programları tasarlanarak oluşturulacak eğitim kitapçıkları müze izleyicileriyle buluşturulabilir.Müzik eğitimi süreci içinde önemli bir miras olan arkeoloji müzelerdeki müzik nesnelerinden yararlanarak duyuşsal kazanımları da içine alan yaratıcı drama süreçli müze eğitimi çalışmalarının planlanmasının, müzik tarihi ve eğitimine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It?s been achieved for the sake of studying the objects, which are related to music, in the archeological museums in Turkey according to the culture, art and music education and introducing the music education opportunities.Descriptive scanning technique has been used in the research. The music objects in the archeological museums in Turkey make the content of the research. The examples of the research include the ones from archeology museums in Turkey; Ankara Anatolian civilization museums; Çorum museum, İzmir Archeology Museum, Antalya Museum, Çanakkale Museum and İstanbul archeology Museum. Purpose based sampling technique has been used in choosing the sampling of the research.Literature and storage scanning have been achieved for gathering the information of the research. Music objects and the data belonging to their own era reached in data analysis have been analyzed by being categorized.At the end of the research; in the Ankara Anatolian civilization museum,17 archeological music objects belonging to the Neolitic, Calcholitic, Bronze, Colony, Iron and Rome ages; in the İzmir Archeology Museum, 29 belonging to the Colony, Iron and Rome ages; in Antalya Archeology, Museum, 9 archeological music objects belonging to the Neolitic-Calcholitis and Rome ages; in Çorum Museums 4 archeological objects belonging to the Hittite ages; in İstanbul Archeology Museums,16 belonging to the Neolitic- Calcholitic, Bronze age, Hittite age, Iron and Rome ages, in Çanakkale Archeology Museum, 6 Archeological music objects and at total 16 objects, belonging to the Iron and Rome ages have been reached.Music related objects in the archeology museums in Turkey have been investigated in terms of culture, art and music education, in accordance with these investigations education module and activities have been suggested for 1-5 grades in primary music education field. This education module improved in a experimental study can be carried. education booklets can be present to the museum guests by designing education programs assesinated with the museum objects collection found in the archeology museums of Turkey. Each teacher , from all fields, who are going to have a study about museums, can be provided with proper in-service education by museum experts and pedagogs.The planning of the music education studies with drama process including cognitive acqusition by using the music objects in archeology museums which are important heritages for the music education process is thought to make great contribution.