Stock market liquidity analysis: Evidence from the Istanbul Stock Exchange
Hisse senedi piyasası likidite analizi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan kanıtlar
- Tez No: 302009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, Türk hisse senedi piyasasının toplam likiditesinin belirlenmesinde anahtar bir rol oynayan faktörleri zaman serileri bağlamında ortaya koymak ve toplam piyasa likiditesinin seçilmiş belirleyicileri ve işlem hacmi ile birlikte dinamiklerini tartışmaktır. Test edilen temel belirleyiciler getiri seviyesi, getiri oynaklığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın parasal duruşudur. Oynaklık ve likidite arasındaki negatif ilişki bir hafta sonra görülürken, likidite ve getiri arasındaki beklenen pozitif ilişki doğrulanmıştır. Çeşitli likidite değişkenlerinin davranışları da makroekonomik verilerin açıklanma tarihleri etrafında, 2008 finansal krizi süresince, ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) fiyat adımı değişikliğinden sonra incelenmiştir. İşlem hacmi, getiri, oynaklık ve likidite arasındaki zaman serileri dinamikleri Vektör Otoregresyon analizi çerçevesinde ortaya konmuştur. Likidite modeli tahminlerine bir girdi olan getiri serisinin GARCH modellemesi bu tezin bir yan ürünüdür. Getiri serisinin oynaklık kümelenmesi, süreklilik, kaldıraç etkisi ve ortalamaya dönme sergilediği gözlemlenmiştir. Ek olarak, 2008 krizi süresince, İMKB piyasa getiri seviyesi düşerken getiri oynaklığı artmıştır. Buna göre, normal dağılan hata terimleri varsayan ve kriz dönemi süresince varyansta kaymaya olanak sağlayan EGARCH modeli en iyi model olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to identify the factors playing a key role in the determination of the Turkish stock market liquidity in aggregate terms in a time series context and discuss the joint dynamics of the market-wide liquidity with its selected determinants and the trade volume. The main determinants tested are the level of return, the return volatility and the monetary stance of the Central Bank of the Republic of Turkey. The expected positive relationship between the liquidity and the return is confirmed, while the negative effect of the volatility on liquidity appears one-week later. The behavior of various liquidity variables are also examined around the macroeconomic data announcement dates, during the 2008 financial crisis, and after the tick size change in the Istanbul Stock Exchange (ISE). The time series dynamics between the trade volume, return, volatility and the liquidity are put forward within the Vector Autoregression analysis framework. The GARCH modeling of the return series, which is an input to the liquidity model estimations, is a byproduct of this thesis. It is observed that the return series exhibits volatility clustering, persistence, leverage effects and mean reversion. In addition, while the level of the ISE market return decreased, the volatility of the return increased during the 2008 crisis. Accordingly, EGARCH model assuming normally distributed error terms and allowing a shift in the variance during the crisis period is chosen as the best model.