Kolektif yatırım sözleşmesi
Collective investment act
- Tez No: 302066
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
?Kolektif Yatırım Sözleşmesi? konulu tezimizin giriş bölümünde, genel olarak yatırım fonu kavramı incelenmiş, gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde yatırım fonlarının kuruluşu ve gelişimi ile ilgili bilgiler verilerek, yatırım fonlarının kuruluş amacı açıklanmıştır.Tezin ilk bölümünde, yatırım fonlarının tarafları tanıtılarak bunların görevlerine değinilmiş, daha sonra bunların aralarındaki hukuki ilişkiler kapsamında yatırım fonu çerçevesinde akdedilen sözleşmeler hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde tez konumuzu oluşturan kolektif yatırım sözleşmesinin konusu ve kuruluşu ile sözleşmenin devri konusu açıklanmıştır.Tezin ikinci bölümünde, kolektif yatırım sözleşmesinin özellikleri belirtilerek, sözleşmenin hukuki niteliği ve sözleşmeye uygulanacak hükümlerle ilgili doktrindeki tartışmalara yer verilmiş olup, fon içtüzüğü hakkında bilgi verilmiş, fon içtüzüğünün hukuki niteliği tartışılmış ve fon içtüzüğü ile kolektif yatırım sözleşmesi arasındaki ilişki incelenmiştir.Tezin üçüncü bölümünde, kolektif yatırım sözleşmesinin hüküm ve sonuçları incelenmiş ve katılma belgesi sahibinin hakları ve borcu açıklanmış olup, sözleşmenin sona erme halleri irdelenmiştir.Sonuç bölümünde ise tezde inceleme konusu yapılan konulara ve tartışmalı hususlara ilişin olarak katıldığımız görüşler, ana hatları ile özetlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction section of our thesis themed ?Collective Investment Act?, the concept of investment fund is handled in general terms; information is given on establishment and development of investment funds in developed countries and in our country and establishment purpose of investment funds is explained.In the first section of the thesis, parties of investment funds are introduced, their duties are mentioned and afterwards, information is given about the acts signed in the framework of investment fund within the scope of the legal relationships among them. In this section, subject and establishment of collective investment act, which constitutes the subject of our thesis and the issue of contract transfer are explained.In the second section of the thesis, properties of collective investment contract are indicated; legal quality of the contract and discussions in the doctrine about the provisions to be applied to the contract are included; information is given about the fund bylaws, legal quality of the fund bylaws is discussed and the relation between fund bylaws and collective investment act is examined.In the third section of the thesis, provisions and conclusions of collective investment act are handled; rights and debt of the participation certificate bearer is declared and termination conditions of act are addressed.In the conclusions section, the opinions we agreed upon with regard to the subjects addressed in the thesis and controversial issues are tried to be summarized generally.