Dayton Sonrası Bosna-Hersek ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu
Post-Dayton Bosnia and Herzegovina and Euro-Atlantic integrations
  1. Tez No: 302106
  2. Yazar: AMIN NUMANOVIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Dayton Anayasasına göre kurulan Bosna Hersek'teki yeni düzenin, ülkenin geleceği ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunu nasıl etkilediğini ortaya koyup analiz etmektir. Bosna Hersek'in mevcut siyasi sisteminin karmaşıklığından çıkmak için hangi reformları yapması gerektiğini araştırarak bu reformları gerçekleştirmek için kritik bir siyasi gücün olup olmadığını da araştırdım. Dayton sonrası Bosna Hersek'in problematiğini ele alarak, ülke içindeki karmaşık düzenin Avrupa-Atlantik entegrasyonlar ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu inceledim. Ülke içerisinde yapılması gereken reform hareketlerinin yerli siyasetçiler tarafından nasıl ele aldığını ve uluslararası toplumun bu problematiğe hangi gözle baktığını araştırdım. Tez konumu daha iyi incelemek amacıyla dört bölüme ayırdım.Çalışmamın birinci bölümünde Dayton sonrası Bosna-Hersek'in yeni siyasi düzenini inceleyerek, Dayton Anayasasına göre kurulan Bosna Hersek'in yeni anayasal düzenini araştırdım. Bosna Hersek'in iki devletçiğin(Bosna Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti) ile özerk bölge Brçko'nun siyasi yapısını araştırdım. Bosna Hersek'te bulunan uluslararası aktörler olan; Barış Uygulama Konseyi, Yüksek Temsilci Ofisi, Avrupa Birliğin Özel Temsilcisi, Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Organizasyonu gibi kurumların Bosna Hersek'te oynadıkları siyasi rollerini inceledim.İkinci bölümünde Dayton Anayasasının Bosna Hersek'in siyasi sürecinde gösterdiği işlevsizliği değerlendirdim. Dayton'un işlevsizliğini çözmek için anayasa reformu konusundaki çabaları da ele aldım. ABD ve AB'nin Bosna'daki anayasa reformuna ilişkin tutumu ve etkisinin nasıl olduğunu da değerlendirdim. Anayasa reformunun başarısızlık nedenlerini de ele aldım.Çalışmamın üçüncu bölümünde, Bosna Hersek'in AB ile ilişkilerinini araştırdım. Savaş dönemindeki, Bosna Hersek'e ilişkin AB'nin tutumu ve politikasını da ele aldım. Özellikle Dayton sonrasındaki dönemde AB'nin Bosna Hersek'e karşı olan tavrı ve politikasını araştırdım. Bosna Hersek'in AB'ye üye olma yolundaki İstikrar ve Ortaklık Sürecindeki pozisyonunu detaylı olarak değerlendirdim.Çalışmamın son bölümünde, Bosna Hersek'in NATO'ya üye olması yolundaki pozisyonunu değerlendirdim. Özellikle NATO'nun Bosna Hersek'ten talep ettiği reformları ele aldım. Bosna'daki siyasi liderlerin savunma reformu konusunda nasıl bir tutum sergilediklerini de değerlendirdim. NATO'ya üye olmak için Bosna Hersek'in dış ilişkilerde yapması gereken görevleri olan; Barış için Misyonlara Katılım, Komşu Ülkelerle İlişkiler ve Eskı Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ile İşbirliği konusunda nasıl bir yol izlediğini de değerlendirdim.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the impact of Dayton Constitution?s new order in Bosnia and Herzegovina on country?s future and Euro-Atlantic entegrations. In order to get out of political inconvinience, I tried to find out is there a critic political will to make reform changes. Also I tried to make connection between the political instability in Bosnia and aspirations of this country to entegrate in Euro-Atlantic structures. I tried to reveal the positions of domestic politicians and international community conceirning the constitutional reforms. In order to investigate these topics more clearly I divided thesis into four chapters.In first chapter analysing the post Dayton situation in Bosnia and Herzegovina I revealed the new order according to Dayton Constitution. Also I investigated the structures of two entities(Srpska Republika and Federation of BH) and district zone Brcko. I investigated the role of main international actors in Bosnia and herzegovina?s political life: Peace Implementation Councel, High Representative, EU?s Special representative and Europan Security and Cooperation Organization.In second chapter I revealed the nonfunctionality of Dayton Constitution in political means. Also I investigated the attempts for changing the Dayton Constitution. I tried to reveal the positions of EU and US representatives conceirning the constitutional reforms in BH. I revealed the reasons of failure of constitutional attempts.In my third chapter I investigated the relations between Bosnia and Herzegovina and Europena Union. I also revealed the positin of EU towars the war in Bosnia. I made special attention to the policy of EU in period after Dayton Agreement. I tried to define the position of Bosnia and Herzegovina in Stability and Cooperation Process.In last chapter I defined the relations between Bosnia and Herzegovina and NATO. Specially I paid attention to the reform conditions made by NATO. Also I investigated the positions of domestic politicians conceirning the defense reform process. I investigated the foreign relations of Bosnia and Herzegovina with Missions for Peace program, neighboring countries and ICTY. I tried to define level of cooperation between Bosnia and Herzegovina and these institutions.