Suç, cezalandırma ve siyaset: Ceza adaleti üzerine siyasal bir inceleme
Crime, punishment and politics: A political study on criminal justice
  1. Tez No: 302120
  2. Yazar: ÖZKAN AGTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın hedefi, ceza adaleti ile siyasal form arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Cezayı bir adalet pratiğine dönüştüren süreç, ilk anda göründüğünden çok daha karma-şık bir yapıya sahiptir. Burada ceza adaletinin, tıpkı hukukun adaletinde olduğu gibi, siyasal tahakküm uygulamaya muktedir bir üçüncü tarafın müdahalesine dayandığı, fakat bunun yine de açıklama gerektiren, ayrıksı bir müdahaleye karşılık geldiği ileri sürülmektedir. Ceza adaletinin fenomenolojisi, devlet ile toplumun ayırt edilebilir ken-dilikler olarak kabul edilmesi gerçeğine dayanıyor. Oysaki bu türden ayrımları hem ta-yin eden hem de ihlâl eden bir geleneğin bütün gerilimlerinin patlak verdiği bir çağda yaşıyoruz. Cezayı bir adalet pratiği olarak kabul etmemizi sağlayacak hemen her şey süreğen bir istikrarsızlıkla tehdit ediliyorken, ironik bir şekilde cezalandırıcılık her yer-de yükselmektedir. Üstelik buna bir de suç ile siyaset arasındaki eşiği yıpratan ve her ikisi arasındaki daimi salınımın içerisinde siyasal olanı kaybetmemize yol açan süreçleri eklemeliyiz. İşte bu çalışma, çağımızın muğlâklıklarını akılda tutarak, ceza adaletinin, günümüz siyasal yapılarının şekillendiği uğrakta bulunan köklerine bakmayı denemek-tedir. Devletin ayrıksı bir form olarak oluşumu ile toplumun yeni yönetimsel teknoloji-lerin alanı olarak keşfi arasında, ceza adaletinin nasıl bir dönüşüm geçirdiğine, sonra-dan iktidarın tazyikleri altında nasıl dönüştüğüne ve nihayet günümüzdeki muammala-rına odaklanacağız. Bu çalışmanın gerisindeki saik ise, cezai kavramların siyaset üze-rindeki olağanüstü baskısının eleştiriye açılmasına yarayacak bazı başlangıç noktalarını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to seek the nexus between criminal justice and political form. The process which turns the punishment into a justice practice has got a much more complicated structure than its initial appearence. Here in this study, it is suggested that while the criminal justice -just as it is in the justice of law- relies on the intervention of a third party, which has the power of applying political domination, it still corresponds to a specific intervention that needs to be accounted. The phenomenology of criminal justice relies on the fact of a consensus that state and society are discernible entities. Yet we have been living through an age, in which all tensions come out with a tradition that both determines and violates all the distinctions as such. Ironically, punitiveness itself increases everywhere, as almost anything is being threaten with a permanent instability that would make us accept punishment as a justice pratice. Furthermore, we ought to mention processes that erodes the threshold between crime and politics; and engender us to lose the political through the eternal oscillations between two. This study, keeping in mind the ambiguousness of our age, tries to examine the origins of a phase about criminal justice, in which our current political structures are formed. We are going to fo-cus on how criminal justice has undergone a transformation between the formation of the state as a specific form and the invention of the society as a field of new governmen-tal technologies; and how subsequently it has changed under the repressions of power; and finally its ambiguities for today's world. The intention behind this study is to iden-tify points of departure that would help to open a way for the critique of extraordinary repression of some criminal concepts on politics.