İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda şirkete özgü volatilite analizi
Idiosyncratic volatility analysis in Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 302119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde finansal piyasalardaki oynaklığın (volatilitenin) nedenlerinin belirlenmesi ve bu hareketlerin önceden öngörülmesi bu piyasalarda finansal başarının vazgeçilmez koşullarından birisi haline gelmiştir. İMKB'nin diğer piyasalara nazaran yüksek bir oynaklık karakteri taşıdığı düşünüldüğünde ise, piyasa aktörleri tarafından piyasayı genel olarak etkileyen unsurlarla (sistematik) hisseye özgü unsurların (idiosyncratic) ayrıştırılarak volatilitenin analiz edilmesi önem taşımaktadır.Diğer yandan, finans literatüründe standart varlık fiyatlama modelleri denge durumunda sadece sistematik riskin fiyatlandığını ileri sürmekte, sistematik olmayan hisseye özgü risklerin ise portföy çeşitlendirmesi yoluyla elimine edilebilmesinden dolayı fiyatlanmadığını varsaymaktadır. Ancak, gerçek hayatta yatırımcılar tarafından likidite kısıtı, servet kısıtı gibi nedenlerle tam çeşitlendirme yapılamadığından varlık fiyatlamasında sistematik riskin yanı sıra şirkete özgü riskler de dikkate alınmalıdır.Bu bağlamda, tez çalışmasının amacı; şirkete özgü volatilitenin toplam volatilite içindeki payı, şirkete özgü volatilitenin piyasa volatilitesi ile ilişkisi, şirket büyüklüğünün şirkete özgü riske etkisinin olup olmadığı, şirkete özgü volatilitenin nasıl bir trend izlediği, şirkete özgü riskin beklenen getiriyi tahminde kullanılabilir bir değişken olup olmadığı gibi sorulara cevap aranarak İMKB'de şirkete özgü volatilite yapısının analiz edilmesidir.Çalışmanın birinci bölümünde İMKB ile ilgili önemli bilgilere, ikinci bölümde şirkete özgü risklerle ilgili literatürde yer alan çalışmalara, üçüncü bölümde şirkete özgü riskin ölçümü ile ilgili yöntemlere, dördüncü bölümde elde edilen zaman serileri ile yapılan analizlere, son olarak beşinci bölümde diğer piyasalar için yapılan çalışmalar ile karşılaştırarak ulaşılan sonuçlara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, understanding reasons of volatility in financial markets and predicting to movements of prices are the main preconditions of financial success. Especially İstanbul Stock Exchange (ISE) shows high volatile character, it is important to analyze market volatility by splitting its components to firm specific factors and systematic factors.On the other hand, in finance literature standard asset pricing models predict only systematic risk is priced in equilibrium and neglect firm specific (idiosyncratic) risk which can be eliminated by diversification. However in real world investors, who has limited financial resources and disable to diversify their portfolio, should take into consideration idiosyncratic risk beside of systematic risk in prediction of expected return.This paper aims to analyze idiosyncratic volatility in ISE by looking for answers of some specific questions such as, what is the ratio of idiosyncratic volatility in total volatility, what kind of relationship exist between idiosyncratic volatility and market volatility, does market capitalization of a firm effect idiosyncratic volatility, is there a time trend of idiosyncratic volatility, what is the predictive ability of idiosyncratic volatility for future return.In this context, this study is organized as follows: some information about ISE will be given in chapter one, literature survey about idiosyncratic volatility will be focused on in chapter two, in chapter three methods of measurements of idiosyncratic volatility will be examined, in chapter four some analysis will be done for answering the question above mentioned and finally our conclusions and evaluations will be given in fifth chapter.