Ceza Muhakemesinde hüküm
The verdict in Criminal Procedure
- Tez No: 302137
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Hüküm, bir muhakemenin sonunda verilen ve uyuşmazlığı çözen karardır. Muhakemenin yargılama makamları önüne götürülüşü dava ile olur. Hüküm ise dava sırasında ve sonunda yapılan muhakemenin sonucudur. Davasız muhakeme olmaz ve dolayısıyla davasız hüküm olmaz. Her hüküm bir davaya dayanır, dayanağı dava olmadan hüküm de var olamaz.Hükmün konusu, davası açılmış eylemdir. Dava iddianame ile açılır. O halde hükmün konusu, iddianamede belirtilen eylemdir. Açılmış bulunan davanın maddi konusu ile hükmün konusu aynı olmalıdır. Aynılıktan, davaya ve hükme konu edinilen eylem ve kişinin aynı olması anlaşılır. Kovuşturma evresi sırasında ortaya konan delillerin incelenmesiyle eylemin iddianamede belirtilen suçtan başka bir suç olduğu ortaya çıkarsa suç niteliğinin değişmesi söz konusu olur. Mahkeme, iddianamede yöneltilen eylemin dışına çıkamaz, ancak eylemi nitelemede özgürdür ve bu durum, belli usul kurallarına bağlanmıştır. Sanığın başka bir suçunun ortaya çıkması durumunda ise savcı, yeni bir iddianame ile yeni bir dava açmak durumundadır. Aynı eylemden ötürü aynı kişi iki kere yargılanamaz.Hüküm sorun, gerekçe ve sonuç şeklinde üç unsurdan oluşur. Her muhakeme bir şüphe ile başlar. Muhakeme sürecinde de başka başka şüphelerin giderilmesine ya da doğrulanmasına çabalanır. En sonunda ise tüm şüpheler yenilir ve bir hüküm verilir. Şüphelerin yenilme süreci, niteliği itibariyle muhakeme makamlarından yalnızca birinin işi değildir. Muhakeme işlemi, ortaklaşa yapılan bir işlemdir. O halde, ortaklaşa yapılan muhakeme işleminin sonunda verilen hüküm de bir ortaklaşa faaliyetin sonucu olarak elbirliği ile verilir. Bu ortaklaşa işleme ?tarafların hükme katılması? ya da ?kolektif muhakeme? adı verilir. Bir sentez olarak hükme ulaşmada, adına ?çelişme? denen yöntem uygulanır. Hükmün verilmesi usulü, bir başka deyişle müzakereye kimlerin katılacağı, müzakerenin gizliliği, müzakere yöntemi, oy verme usulü, gerekçenin içeriği ve hükmün şekli kanunca belirlenir. Hükmün tefhimi ve tebliği konusunu da kanun, belirli normlara bağlamıştır.Kanunda, beraet, ceza verilmesine yer olmadığı kararı, mahkûmiyet, güvenlik tedbirine hükmedilmesi, red ve düşme olarak altı hüküm çeşidi sayılmaktadır. Durma kararı uyuşmazlığı çözmediği, çözümünü beklettiği için hüküm kabul edilmez. Adli yargı dışındaki bir yargı merciine yönelik görevsizlik kararları, yalnızca kanun yolu bakımından hüküm sayılırlar.
Özet (Çeviri)
The verdict is a decision given at the end of the procedure solving the dispute. Bringing a dispute in front of authorities is done by a case. The verdict is the result of a reasoning done during and at the end of the case. No reasoning can be done without a case, therefore no verdict without a case. Each verdict is based upon a case, there cannot be ruled without a trial basis.The subject of the verdict is the acts based upon the case. The case is opened with an indictment. Therefore, the subject of the verdict is the acts mentioned in the indictment. The material subject of the opened case and the subject of the verdict must be the same. Sameness must be understood as the sameness of the acts and the persons based upon the case and the verdict. If an examination of the evidence specified in the indictment during the prosecution phase of the action put forward to another criminal offense that occurs a change in the nature of crime. The court can not deviate from the acts mentioned in the indictment, but it is free to determine the nature of the crime, and this is linked to certain procedural rules. In case of the emergence of another crime of the accused, the prosecutor is allowed to open a new case with a new indictment. The same person shall not be tried twice for the same action.The verdict has got three elements which are the issue, the rationale and the result. Each judgment begins with a doubt. In the process of judgment, it is strived to the elimination or verification of doubts. In the end, all doubts are defeated and a verdict is given. The process of defeating suspicions is not only a work done by a single authority, but it is a collaborative process. Therefore, the verdict given at the end of this partnership procedure is also given with the concurrence as a result of a joint activity. This joint process is called ?participation of parties to the judgment? or“collective judgment”. As a synthesis in achieving a verdict, the method used is called as“contradiction”. The whole procedure on giving the verdict, in other words, who attends the negotiation, negotiation confidentiality, negotiation method, the voting procedure, content of the rationale and form of the verdict are determined by the code. The code also binds the issue of adjudication and the notification to certain norms as well.There are six types of verdict prescribed by the code, which are acquittal, no grounds for punishment, conviction, application of security measures, negation and dismissal. The decision of suspension is not deemed as a verdict because it does not solve the conflict but it pends.