Yeni toplumsal muhalefet hareketleri ekseninde iletişim hakkı: Halkevleri İletişim Hakkı Atölyesi ve Sendika.org
Communication rights in the context of new social movements: The case of Halkevleri Communication Rights Workshop and Sendika.org
- Tez No: 302171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Son otuz yıldır devam eden neo-liberal yapılanma tüm toplumsal alanları olduğu gibi iletişim alanını da yeniden biçimlendirmekte ve belirlemektedir. Bu alandaki sermaye egemenliği, medya ve iletişim pratiklerini çağımızda küresel bir ticari faaliyet alanı haline getirmiştir. Doğası itibariyle kolektif ve anonim bir yapısı olan iletişimin, gelinen noktada sermaye tarafından derinlemesine kuşatılmış ve hatta (tüm yapı, araç ve ilişkileriyle birlikte) yeniden belirlenmiş olması, onu kaçınılmaz olarak toplumsal mücadelenin içerisine oturtmaktadır. `İletişim Hakkı' kavramı da bu temel kavrayış üzerinde ortaya çıkmıştır ve iletişimin yeniden bir hak olarak talep edilmesini gündeme getirirken, kapitalist toplumsal yapının iletişimi hak olmaktan çıkaran eşitsiz, anti-demokratik, ayrımcı ve sermaye odaklı yapısının eleştirisi üzerinden şekillenir. İletişim hakkı tartışması, mevcut eşitsiz ilişkinin dezavantajlı kısmında bırakılan kitleler lehine iletişim ortam, süreç ve yapısını yeniden dönüştürmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The neoliberal restructuring in the last three decades determines and shapes the communication field just like all other social areas. The domination of the capital in this field has transformed the media and communication practices into a global commercial playground in our time. Under these conditions; communication, which is collective and anonymous in it?s nature, is deeply bound and even determined (together with all of its structure, means and relations) by the capital and this state of being surrounded inevitably positions communication in the middle of social struggle. The concept ?communication rights? emerges from this main understanding and rises upon the critique of the capital-focused, unequal, anti-democratic, discriminatory structure of the capitalist social structure that disregards notion of ?communication as a right?. ?Communication rights? debate, aims to transform the structure, process and context of communication in favor of the masses forced to be left in the disadvantaged part of the current unequal relationship.