Des gardiens de la république aux acteurs sociaux autonomes ? La transformation des mouvements de jeunesse après 2000 à l'exemple de « genç siviller » et de « kronik muhalif »
Cumhuriyet'in muhafızlarından özerk toplumsal aktörlere mi? 2000'li yıllarda 'genç siviller' ve 'kronik muhalif' örnekleriyle gençlik hareketlerinin dönüşümü
  1. Tez No: 317570
  2. Yazar: MUNİSE NUR AKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada modern Türkiye tarihi boyunca önemli bir siyasal ve muhalif kimlik olarak inşa edilen gençliğin serüveni ile küreselleşme ve neoliberalizmin etkisiyle 2000'lerde ortaya çıkan yeni ?genç? toplumsal hareketler incelenmiştir. Çalışmamızın ana eksenini 2000'lerde farklı politik-muhalif bir dil kullanmayı tercih eden ve yeni iletişim teknolojilerini -özellikle interneti- aktif olarak kullanan yeni ?genç? toplumsal hareketler oluşturmuştur. Cumhuriyet'in ilanından sonra farklı dönemlerde ortaya çıkan gençlik hareketleri ele alınarak, Türkiye'de gençliğin siyaset sahnesindeki yeri ve politik anlamda yaşadığı evrim tarihsel bir çerçevede incelenmiştir. Yeni ?genç? toplumsal hareketleri incelemeden evvel, Türk siyasal yaşamının önemli aktörlerinden biri olan gençliğin tarihini incelemek bugünü ve yaşanılan dönüşümü anlama adına faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to observe the Turkish youth which has been deliberately constructed as an political opponent identity throughout the history of modern Turkey and also the emergence of the new ?youth movements? in 2000?s under the influence of globalization and neoliberalism. The main axis of our study is constituted by the new ?youth movements? who benefits actively from the new communication technologies-especially internet- and who has a different politically opposite manner during the 2000?s. The youths? place in the Turkish political scene and its political evolution are observed in a historical frame by treating the different youth movements appeared after the declaration of the Turkish Republic. Before observing the new ?youth movements?; it is definitely useful to treat the history of the youth ?as an important actor of the Turkish political history- to better understand today?s new youth movements and their evolution.