Kurucu ideolojinin kimlik politikaları bağlamında sinemada etnik karşılaşmalar
Ethnic meetings in cinema in the context of identity policies of founder ideology
  1. Tez No: 302247
  2. Yazar: BAHAR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİRE RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, kültürel ve siyasal tarihe dair betimleyici ya da eleştirel yaklaşımları olası kılan sinemasal metinlerin toplumsalı anlamak konusunda aydınlatıcı olacağı argümanından yola çıkarak, tematik ortaklıklar doğrultusunda seçilen Muhsin Bey (Yavuz Turgul, 1987), Camdan Kalp (Fehmi Yaşar, 1991), Büyük Adam Küçük Aşk (Handan İpekçi, 2001) ve Gönül Yarası (Yavuz Turgul, 2004) filmlerini ulusal kimlik (Türklük), etnisite, modern kent (İstanbul) ve göç odaklarında analiz etmektedir. Bu doğrultuda, milli tahayyülün modern ve milli kent imgesinde kırılmaya yol açan göçün sinemasal temsillerindeki dönüşüm, merkez çevre tartışmalarına getirilen eleştiriler ışığında geliştirilmiştir. Merkezi değerlerin vücut bulduğu makbul vatandaşların Türklüğün görünürlük kazanan heterojen çevresini temsil eden karakterlerle karşılaşmaları aracılığıyla geliştirilen analiz, kurucu ideolojinin halk idealinin yadsıdığı öğelerin görünürlüklerindeki artışın merkezi değerlerin tartışılabilirliğine katkısına odaklanmaktadır. Bu anlamda tezin nihai amacı ulusal kimlik tartışmalarının değişen veçhelerinin sinemasal izlerini takip ederek, çok kimlikli ve çeşitli anlatıların hâkim olduğu bir sinema anlayışının olanaklılığına ve potansiyeline dair bir çerçeve sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Based on the argument that cinematic texts which enable descriptive and critical approaches to the cultural and political history can be illuminative in the context of appreciation of social structure, this thesis aim to analyze four movies -Muhsin Bey (Yavuz Turgul, 1987), Camdan Kalp (Fehmi Yaşar, 1991), Büyük Adam Küçük Aşk (Handan İpekçi, 2001) and Gönül Yarası (Yavuz Turgul, 2004)- , which are chosen by thematic association, in the name of national identity (Turkishness), ethnicity, modern city (İstanbul) and migration. In this context, the transformation of cinematic representation of migration which causes a break in imagination of nationhood and national imagination of city is evolved through the criticism of center and periphery paradigm. So that, the analysis which is opened up by the meetings of the acceptable citizens with the characters who are more visible then ever and belongs to the heterogeneous periphery is focused to the contribution of visibility of others which are denied by the founder ideology?s public ideal to the negotiation of central values. In this manner, the ultimate aim of the thesis is to present a reasonable frame of possibility and potential of multi cultural and varied narratives by following the cinematic traces of national identities? variable dimensions.