Paul Ricoeur'de kendiliğe ilişkin bir sorgulama olarak 'anlatısal kimlik' sorunu
The problem of 'narrative identity' as an inquiry concerning selfhood in Paul Ricoeur
- Tez No: 302246
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ricoeur'e göre her yönüyle yaşamın içinde ve zamansal bir varlık olan insan; başkalarından ve içinde bulunduğu dünyadan kopuk bir varlık olmadığı için, ona ilişkin anlama da, bu gerçeklik bütünlüğünü hesaba katan bir anlama olmalıdır. Dolayısıyla kendi'nin kim olduğunun ve kendiliğin ne anlama geldiğinin ancak hermeneutik bir yaklaşımla anlaşılabileceğini düşünen Ricoeur, anlatısal kimlik kavramını bu bağlamda ortaya koyar.Ricoeur'e göre kendiliği hermeneutik bir yaklaşımla ele almak demek, kendi'nin ne olduğunun ötesine geçerek, ?kendi kimdir?? sorusunu sormak anlamına gelir. Kendinin kim olduğunun ise dolayımsal olarak anlaşılabileceğini düşünen Ricoeur, bu dolayımın temeline ?anlatı?yı koyar. Ricoeur'de kendiliğin zamansallıktan bağımsız olmayışı, kendiliğe ilişkin bir sorgulamada onu, zamanın sorgulamasına götürür. Bu doğrultuda zaman ve anlatı kuramını oluşturan Ricoeur, anlatının birbirinden kopuk öğeleri bir araya getirebilme gücünü zamana uygulayarak, anlatı ile zamanın nasıl biçimlendirildiğini ortaya koyar. Tıpkı zaman söz konusu olduğundaki gibi, insan yaşamının zamana yayılmış dağınıklığını da biçimlendiren, anlatıdır. Ricoeur'e göre kendiliğin zamansallığı ancak bu yolla ortaya konabilmekte ve anlatı, kendiliğe ilişkin bir anlama sağlamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
To Ricoeur, the human is in life with all its aspects and a temporal being, and the understanding related to him has to be an understanding considering the entireness of this reality since a human is not a being disconnected with the world inside and the others. Therefore, Ricoeur, who believes that who the I is and what the selfhood means only through a hermeneutic approach sets forth the narrative identity within this context. For Ricoeur, considering the selfhoodness in a hermeneutic approach means that asking the question ?who is self?? rather and more than thinking about the question of what is self. Ricoeur, who thinks that who the self is can be understood by a detour, puts narrative as a basis for this detour. For Ricoeur the selfhood is not independent from temporality and hence, he questions the time during the process of questioning for the selfhood. Ricoeur, who comprises the theory of time and narrative within this context, reveals how the narration and time are reshaped by applying the narration?s power of uniting the disconnected elements to the time. Exactly like the time is in question, the narration also shapes the dispersed disarrangements of the human life. Ricoeur believes that the temporality of the selfhood could only be manifested by this way and the narration helps a concrete understanding for the selfhood.