Osmanlı Devleti'nde yabancılara verilen kamu hizmeti imtiyazları
The public service concessions granted to the foreigners in Ottoman Empire
  1. Tez No: 302296
  2. Yazar: SEDA ÖRSTEN ESİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Kamu hizmeti imtiyazı, Türk hukuk tarihinde Batılılaşma döneminde varolmuş önemli bir hukuksal kurumdur.Bu çalışmanın amacı, XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, kamu hizmetinin özel sektöre gördürülme usullerinden olan imtiyazla gördürülmesini incelemektir. Osmanlı Devleti'nde birçok kamu hizmeti, imtiyaz usulüyle özel şirketlere gördürülmüştür. Tanzimattan sonra sosyal yaşamdaki modernleşme ve halkın artan gereksinimi, bu hizmetlerin kurulmasını gündeme getirmiştir. Bu hizmetlerin yabancı sermayeli şirketlere gördürülmesinde, sermaye eksikliği ile teknoloji ve işletme bilgisinin transferi etkili olmuştur. Cumhuriyet döneminde de benzer gerekçelerle bu kamu hizmetlerinin imtiyaz usulüyle gördürülmesi devam etmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde imtiyazın tanımı, hukuki niteliği, tarihsel gelişim süreci açıklanmıştır. İkinci bölümde Osmanlı hukukunda kamu hizmeti imtiyazının rolü çeşitli yönlerden incelenmiştir. Üçüncü bölüm, II. Meşrutiyet döneminde imtiyazlara ilişkindir. Dördüncü bölümde ise, Lozan Barış Görüşmelerinde imtiyaz tartışmaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The public service concession is an important legal institution which has been existed in Turkish legal history with the reception of Western law.The objectives of this study are to investigate the public services as a kind of way of transferring of public service to the private sector. As a matter of in Ottoman Empire most of public services had been carried out by the companies with concession system. After Tanzimat the modernization in social life and increasing necessity of the people, both caused was planned to establish. In order to provide these services with the foreign capital, less of the capital and technology and transferring knowledge of enterprise has been affected. During the Republican period the public service concession is continued with similar reasons.In the first chapter of the study, the definition, legal character, historical process of development of the public service concession has been explained. In the second chapter, the role of the public service concession in Ottoman law has been examined in various aspects. The third chapter is about the concessions in the period of the Second Constitutional Period. Finally, the discussions in the Lausanne Peace Conference are examined in the fourth chapter.