Ortaçağda kadın örgütleri: Anadolu ve Avrupa örneği
Communities of women in Middle Ages: An example of Asia Minor and Europe
- Tez No: 302297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kadınların kendilerine ait bir odaları olması gerektiğini söyleyen Woolf bunu söylerken aslında tarihi de kastetmişti. Kadınlar yazarak kendi tarihlerini oluşturacaklardı. Tarihten dışlanmış bir cinse tarihlerinin geri verilmesi için atılan bir adımdır feminist tarihçilik. Kadın tarihine dair yapılan her yeni çalışma bu alana katkıda bulunacak; böylece büyük bir çoğunluğa, bir disiplin yeniden fakat bu kez kayda geçmiş olarak kazandırılacaktır. Kadın örgütlülüğünün tarihi çok uzaklara dayansa da, bu görünmezliğin altında yatan erkek egemen tarih anlayışıdır.Bu çalışmada çok geniş bir düzleme sahip olan tarih disiplinin yalnızca bir sorusuna ve yanı sıra diğer yardımcı olabilecek sorulara değinerek, Ortaçağ üzerine karşılaştırmalı bir çalışma yapılmaya çalışılmıştır. Ana soru, ?Ortaçağ'da bir kadın örgütü mevcut muydu?? sorusuydu. İki farklı coğrafyada kadınlık durumları ve örgütlenmelerine bakılarak, bu örgütlenmeler içinde yer alan kadınların yaptıkları işler ve bir arada bulunma durumları incelenmiştir.Çalışma sonucunda bu iki örgütün de dinden çok uzak olmayan kadın üyelerinin olduğu ve kadınların birlikte pek çok faaliyette ve üretimde bulundukları görülmüştür. Taşıdıkları benzerlikler sonucu, kadınlık durumlarının hangi din, coğrafya ve tarih olursa olsun birbirinden çok farklı olmadığını ve her halükarda direnen bir kadınlığın ortaya çıktığı görülür.Çalışmada ilk olarak kadın tarihinden bahsedilerek sonra sırasıyla kısaca din tarihinde kadın, Ortaçağ'da Anadolu ve Avrupa'da Kadın ve ardından Bacıyan-ı Rum ve Beginler Cemiyet'ine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Woolf, who told women to have a room of their own, in fact she also implied to have a history of their own. Women would have created their own history by writing. Feminist history is a step taken, which will give a gender its own history that was once taken away from them. Any new work that is done for the area of women history will contribute to this department therefore a discipline will be given to a majority of people again, but this time after it has been recorded, not orally. Although the communities of women date back to a long time, the underlying reason of this unseen history is the male- dominated understanding of history.In this thesis, a comparative study was tried to be done on the Medieval Age by asking only one main and other sub- questions in the discipline of history that is a very broad term. The main question was, ?Was there a woman organization in middle ages?? By researching states and organizations of women in two different continents, it was aimed to study the togetherness of women in these organizations and the work they had done.At the end of the study, it was seen that these two communities had female members who were not very far from religion and that the women did many things and produced together. As a result of these similarities, it is seen that regardless of religion, geography and history, the states of women were not that different from each other and that under any circumstances there emerges a resisting womanhood.In the study, first women history was mentioned then shortly women in the history of religion, and respectively women in Asia Minor and Europe and then ?Bacıyan-ı Rum? and the Beguines were talked about.