Inverse problems and regularization in signal processing with applications to wireless channel estimation
İşaret işlemede ters problemler ve düzenlileştirme ile kablosuz kanal kestirimi uygulamaları
  1. Tez No: 302389
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AZİZ ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde sunulan araştırma sinyal işleme alanında karşılaşılan ters problemler üzerinedir. Doğrusal ayrık ters problemler, teori, sınıflandırma ve çözüm teknikleri açısından incelenmiştir. Doğrusal ayrık ters problemler az belirli doğrusal ayrık ters problemler (ADTP) ve çok belirli doğrusal ayrık ters problemler (ÇDTP) olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Doğrusal ayrık ters problemler için geliştirilen çözüm teknikleri sinyal işleme alanında özellikle kanal kestirimi, eşitleme ve sıkıştırmalı örnekleme alanlarına uygulanmıştır. Az belirli doğrusal ayrık ters problemler için `kısıtlama kaldırımı' (KK) adında yeni bir yöntem önerilmiştir. Kısıtlama kaldırımı yöntemi karasal sayısal televizyon kanal kestirimi için uygulanmıştır. Kısıtlama kaldırımı, alt uzay takibi ve doğrusal programlama yöntemleriyle kıyaslanmıştır. Kötü huylu çok belirli doğrusal ayrık ters problemlerin çözümü için düzenlileştirme ve en iyi düzenlileştirme katsayısının otomatik hesaplanması tartışılmıştır. Telsiz sayısal haberleşme kanal kestirimi incelenmiştir. Kısa eğitim dizisi ile uzun telsiz sayısal haberleşme kanal kestirimi için `değişimli ters evirişim' (DTE) isimli yeni bir yöntem önerilmiş ve diğer kanal kestirimi yöntemleri ile kıyaslanmıştır. Eşitleme konusu incelenmiş ve farklı eşitleme teknikleri tartışılarak kıyaslanmıştır. Karar geri beslemeli eşitleyici (KGBE) ters problem perspektifi ile açıklanmıştır. Frekans dengelemeli doğrusal eşitleyici (FD-DE) adında yeni bir eşitleyici önerilmiş ve karar geri beslemeli eşitleyici ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research presented in this thesis is on inverse problems encountered in thefield of signal processing. Theory, classification and solution techniques of linear discreteinverse problems (LDIP) are investigated. Linear discrete inverse problems are classifiedas underdetermined linear discrete inverse problems (ULDIP) and overdetermined lineardiscrete inverse problems (OLDIP). The solution methods developed for linear discreteinverse problems are applied to the particular problems of signal processing mainly channelestimation, equalization and compressive sampling. A new solution technique namedconstraint removal (CR) is presented for ULDIP type problems with sparse inputs. CR isapplied to terrestrial digital TV (DTV) channel estimation. CR is also compared with subspacepursuit (SP) and linear programming. Regularization and optimum regularizationparameter selection for ill-posed OLDIP type problems are discussed. Channel estimationfor wireless digital communications is investigated. A new channel estimation method,permuted de-convolution (PDEC), for long delay spread channels with short training sequencesis proposed and compared with other methods. A review on equalization is presented.Different equalization techniques are discussed and compared. DFE is explainedform an inverse problem perspective. A new non-feedback equalization technique calledfrequency compensated linear equalization (FC-LE) is presented and compared with DFE.