Cognitive strategies of analogical transfer in design: Differences between novice and expert designers
Analojik transferin tasarımdaki bilişsel stratejileri: Uzman ve çırak tasarımcılar arasındaki farklılıklar
- Tez No: 302388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, disiplinlerarası etkili bilgi transferi yaparak yaratıcı düşünme edinimini geliştirmeyi amaçlamış bir tasarım eğitimi için, analoji mekanizmasını bir sistem olarak anlamaya çalışmaktır. Analoji mekanizması kaynak alandan hedef alana bilgi aktarmak için iki sistem içindeki benzer nedensel ilişkileri eşleştirmeyi sağlayan bir araçtır. Literatürde tasarımcının uzmanlık düzeyinin, kaynak alan uzaklığının ve analoji düzeyinin kristalize edilerek bütünsel bakış ile incelendiği bir araştırmanın eksikliği gözlenmiştir. Bu nedenle, bu araştırma, kaynak alan ve hedef alan uzaklıklarının analoji düzeyine etkilerini ve farklı uzmanlık seviyelerindeki bilişsel farkları bütünsel bakış içinde incelemeyi hedeflemektedir.Tüm bu parametreler ışığında, analojik tasarım mekanizmasını daha iyi anlamak amacıyla, üç aşamalı bir deney düzenledik. Deneyde, 4 farklı kategoriden seçilmiş 40 kaynak örnek kullanılmıştır: (1) problem alanından örnekler, (2) mimarlık örnekleri, (3) ürün grubu, (4) doğadan örnekler. Deneye, farklı seviyelerdeki 373 öğrenci tasarımcı ve 22 uzman tasarımcı katılmıştır. Birinci aşama, karışık olarak verilen kaynak alanların değerlendirilmesi, ikinci aşama; bir kaynak alan grubunun seçilmesi, üçüncü aşama; tasarımcının problem çözme sırasındaki aşamalarına ve hedef ürünün analoji seviyesine odaklanır. Analoji düzeyi parametreleri; yüzeysel ya da sadece-görünüm benzerliği, analoji ya da derin-strüktürel benzerlik (analoji), hem yüzeysel hem de derin-strüktürel benzerlik (birebir benzerlik), ya da benzemezlik (anomali) bu kurallara uymayanlar şeklindedir.Sonuçlar göstermektedir ki, ilk olarak uzmanlık seviyesi ile kaynak alan uzaklığının belirlenmesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, uzman ve çırak tasarımcıların analojik bilgi aktarım düzeyleri, eğitimin farklı seviyelerinde anlamlı ve lineer bir şekilde gelişmektedir. Ancak, uzmanlıkla birlikte yaratıcı fikir geliştirme potansiyeli olan kaynak alanlardan çok yakın alanlardan bilgi aktarma eğilimi de aynı şekilde artmaktadır. Eğitim bilgiyi kategorize etme, aktarma, geliştirme açısından geliştirdiği, ancak uzmanlığın yaratıcı bakışa ket vuran şartlanmayı da beraberinde getirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Analogy is an essential tool of human cognition that enables connecting two systems with casual relations. Previous research in analogy has focused primarily on role of analogy in creative domains. In literature there is lack in understanding the different levels of expertise and the remoteness of source and target domains; how these parameters impact the nature of analogies and stages of analogical transfer in a more holistic view. Thus we aimed to understand analogy mechanism to develop design education for achieving creative solutions transferring interdisciplinary knowledge effectively in the light of cognitive differences of novice and expert designers.An experimental study is conducted to understand the mechanism of analogy in design. 40 source domains were manipulated in four categories; (1) bus stop, (2) architecture, (3) artifacts, (4) nature. 373 students and 22 expert designers attended to the experiment. The experiment focused on first; the selecting one of the source domain groups and an example from this group, and second; designing a bus stop by analogical reasoning. In this research first we analyzed the relation between expertise levels and distance of source domains. Second, we analyzed the relation between expertise levels and the level of similarity. Third, we analyzed overall relations of these parameters; how local, regional, remote and long-distant analogies influence the level of similarity. Finally, how expert vs. novice retrieval of source domain affected the creative analogy process in design.Findings lead us to understand relation between expertise, the acquisition of knowledge and creative thought. Results showed that expert designers generally selected local domain which is the less potential source domain for creativity, and novice designers generally selected long-distant domain which is the most potential source domains for creativity. However, in design process analogy and literal similarity increased parallel to the expertise levels contrary to anomaly and mere appearance similarity. Education develops the ability of analogical reasoning. However it conditioned the designers in the selection of source domains.