Bazı ağaç türü odunlarında çeşitli vernik uygulama koşullarına ait yapışma direncinin araştırılması
Some wood species belonging to the wood in the adhesion resistance of various varnish application conditions
- Tez No: 302412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MALKOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde doğal olarak yetişmekte olan bazı ağaç türü odunlarına uygulanan çeşitli verniklerin yapışma dirençleri araştırılmıştır. Bu amaçla yapraklı ağaç türlerinden Doğu Kayını (Fagus orientalis Lipsky.), iğne yapraklı ağaç türlerinden Doğu Ladini (Picea orientalis L. (Link.)); yüzey işlem sistemlerinden poliüretan, selülozik ve akrilik vernik kullanılmıştır. Standart boyutlarda hazırlanan deney örneklerinde hava kurusu (% 12) yoğunlukları ile verniklerin kuru film kalınlıkları ve yapışma dirençleri belirlenmiştir.Sonuç olarak ağaç türüne göre film kalınlıkları en yüksek poliüretan vernikte elde edilmiş, onu biraz düşük değerlerle akrilik ve selülozik vernikler izlemiştir. Vernik çeşitlerine göre yapışma dirençleri ise; poliüretan vernikte 3,22 N/mm2, akrilik vernikte 1,96 N/mm2 ve selülozik vernikte 0,80 N/mm2 çıkmıştır. Ağaç türlerine ait yapışma dirençlerinde Doğu Kayını daha yüksek değerler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, adhesion resistance of varnish applied to some wood species naturally growing in Turkey were searched. For this purpose hardwood species (oriental beech), coniferous wood species (oriental spruce) and polyurethane in surface treatment systems, cellulosic and acyrlic varnish were used. The standard sizes were measured air dry (12 %) density of prepared samples in standart sizes, dry film thickness and adhesion strength as applied surface treatment varnishes were investigated.As a result, according to wood species the highest film thickness of polyurethane varnish was obtained. According to adhesion resistance of the varnish types; polyurethane varnish 3,22 N/mm2, acrylic varnish 1,96 N/mm2 and cellulosic varnish 0,80 N/mm2 values were obtained. The adhesion resistance belonging to wood species of the showed higher values than oriental beech.