K.T.Ü. Orman Fakültesi Eğitim ve Araştırma Ormanı saf ladin mescerelerinin karbon depolama miktarının belirlenmesi
Estimation of carbon stock in pure spruce stands of Education and Research Forest, K.T.U.
- Tez No: 302411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, K.T.Ü. Orman Fakültesi Eğitim ve Araştırma Ormanı saf Doğu Ladini meşcerelerinin karbon depolama miktarı belirlenmiştir. Bu amaç için araştırma alanı sınırları içerisindeki 59 adet Doğu Ladini ağacında yapılan ölçümlerden yararlanılmıştır.Ormanların ekolojik fonksiyonları arasında yer alan karbon depolama miktarı araştırma ormanı için belirlenerek orman amenajman planlarına aktarılması yolu açılmıştır. Ülkemizde sadece sarıçam türü için geliştirilmiş olan karbon depolama denklemleri, K.T.Ü Eğitim ve Araştırma Ormanı saf Doğu Ladini meşcerelerindeki toprak üstü bileşenler için ayrı ayrı geliştirilmiştir. Ayrıca Türkiye'de ilk olarak karbon depolama, ekosistem bazında belirlenmiştir. Bu amaç için toprak üstü ve toprak altı tüm biyokütle bileşenleri dikkate alınmıştır. Böylece K.T.Ü Eğitim ve Araştırma Ormanı saf Doğu Ladini meşcerelerinin ağacında, diri örtüsünde, ölü örtüsünde, ölü odununda, mineral toprağında ve toprağın altındaki köklerinde ne kadar karbon tutulduğu belirlenmiştir.Bu çalışma, küresel ısınmanın en önemli çevre sorunu olduğu günümüzde, Türkiye için önemli altlık bir çalışma görevini görmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we estimated carbon (C) stock using developed carbon equaitons in pure spruce stands of research area. Calculation of carbon stock in field were conducted 59 sample trees in pure stands of Spruce (Picea orientalis L.).The purpose of this study is developing the forest management plans by estimated of carbon stocks in forests. We calculated to carbon stocks for per component of trees as steam, branche, needle and bark. However we calculated biomass and carbon stocks for dead wood, coarse woody debris, litter, coarse root, fine root and small roots. Nowadays, this study will be important base for another likely studies.