Mevcut bir termik santralde pülverize kazanın akışkan yataklı kazana dönüşümünün incelenmesi
Investigation of a pulverized coal boiler with circulating fluidized bed boiler in an existing thermal power plant
- Tez No: 302560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzün ve geleceğimizin büyük problemlerinden olan çevre kirliliğini azaltmak için alternatif yollar aranmaktadır. Bu kirliliğe sebep olan etmenlerden birisi de önemli bir ihtiyacımızı yani elektrik ihtiyacımızı karşılamak üzere kurulmuş olan termik santrallerdir. Termik santrallerde kazan yakıtı olarak kullanılan yakıtların yanma sonucunda çevreye yaydıkları zararlı gazlardan mümkün olduğunca arınabilmek için yanma öncesi çözümlere de göz atmak gerekir. Yakıtın doğru seçiminin yanı sıra yakıta uygun yakma kazanı seçimi de çok önemlidir. Bunun yanı sıra kurulan bir santralin ekonomik ömrü de kurulmasına karar vermekte önemli bir etkiye sahiptir. Bunun için ise, yatırım maliyetleri ve işletme maliyetlerine bakılır.Yapılan çalışmada mevcut bir termik santraldeki pülverize kazanın akışkan yataklı kazana dönüşümünün ekonomik analizleri ile çevresel etkileri incelenmiştir. Bunun için öncelikli olarak konuyla ilgili literatür araştırmasına yer verilmiş ve gerekli kazan tiplerinin tanımı yapılmış, sonrasında yapılacak olan dönüşümün ekonomik modeli ortaya konmuş, maliyet analizi yapılmış, emisyon vergilendirmeleri maliyet analizine dahil edilmiş ve sonuçların avantaj ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Dolayısıyla dönüşüm çalışmasının gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Alternative ways are researched for reducing the environmental pollutants which are the numerous problems in our day and future. One of these problems is thermal power plants providing our significant needs such as electricity. For escaping from dangerous gases coming from fuels of thermal power plants? boilers we need to look through the solutions before the combustion. Besides choosing the appropriate fuel, choosing the suitable firing boiler is also so important.In addition to this, economic life of power plant also has a significant impact for deciding to build it up. For this situation, investment cost and operation cost are investigated.On this paper, economic analysis and environmental effects of revamping a pulverized coal boiler with circulating fluidized bed boiler in an existing thermal power plant are investigated. Firstly, literature search about this issue is concerned and the boilers are introduced, then the economic model of the revamping and cost analysis are made, emission taxes are added to cost analysis and advantages and disadvantages of the results are discussed. So, necessary of the revamping experience is understood.