Gümüş-titanyum dioksit (Ag-TiO2) antimikrobiyal nano kompozit tozların üç boyutlu metalik filtreler üzerine elektrokinetik biriktirme (EKB) yöntemi kullanılarak kaplanması ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of silver-titanium dioxide (Ag-TiO2) nano sized anti-microbial coatings on 3-D metaliic filter using electrophoretic deposition
  1. Tez No: 302562
  2. Yazar: CANSU NOBERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde virus ve bakteriler insan sağlığını büyük ölçüde tehdit etmekte, gün geçtikçe yeni türler ortaya çıkmakta ve dirençleri artmaktadır. Hızla ilerleyen teknoloji, virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklarla başa çıkmanın yeni yollarını bulmayı hedeflemektedir. Bu konuda gelişen yöntemlerden birisi de antimikrobiyal malzemelerin kullanılmasıdır.Son yıllarda tıp alanında nanoteknolojiye olan ilgi giderek artmaktadır. Nano parçacıkların sahip oldukları eşsiz özelliklere ve geniş yüzey alanlarına bağlı olarak antimikrobiyal etki gösterdikleri belirlenmiştir. Özellikle bakır, çinko, titanyum, magnezyum, altın ve gümüş gibi birçok farklı nano malzemenin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip oldukları belirlenmiştir. Bu malzemeler arasında ise gümüş antimikrobiyal kullanım anlamında en geniş alana sahip olan malzemedir. Diğer bir taraftan titanyum dioksitin (TiO2) de antimikrobiyal etkinliğinin olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda TiO2 fotokatalitik özellik de sergilemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ise nano TiO2'nin, gümüş nano parçacıkları ile modifiye edilerek bakterileri yok edici özelliklerinin geliştirilmesine yöneliktir.Bu yüksek lisans tez çalışmasında, öncelikle farklı Ag oranlarında Ag-TiO2 nano kompozit tozları hidrotermal yöntem kullanılarak yüksek sıcaklık ve basınç altında sentezlenmiş ve sahip olduğu özellikler yine aynı koşullar altında sentezlenen saf TiO2 nano tozuyla kıyaslanmıştır. Bir sonraki aşama olarak sentezlenen tozlardan kararlı kolloidal çözeltiler hazırlanmış ve elektrokinetik biriktirme (EKB) yöntemi yardımıyla 3-D metalik filtreler üzerine kaplanmıştır ve SEM analizi yardımıyla karakterize edilmiştir. Son olarak ise hem sentezlenen tozların hem de kaplanmış filtrelerin antimikrobiyal etkinlikleri farklı testler yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently viruses anda bacterias are threatening the mankind. Almost every single day new type of them is being reproduced and besides that, their resistance to the antibiotics are getting even stronger. Evolving technology are planning to find the newest way to fight with the illnesses that viruses and bacterias cause. For this point of view, antimicrobial materials are gleaming for the usage.Over the past decades significant attention to the nanotechnology in medicine was given due to unique properties and the large surface area of nano particles. Especially copper, zinc, titanium, magnesium, gold and silver and their oxides are the materials that show strong antimicrobial effect. Among all those materials silver has a wide usage as an antimicrobial agent. On the other hand titanium is also sparkling in this area. Titanium not only has antimicrobial effect, but also it can be used as a photocatalyst. The latest researchs show that Ag doped TiO2 in nano scale has the effect of killing virus and bacterias.In this master thesis, first of all nano scale Ag-TiO2 nano composite powder with various Ag contents were synthesized with the help of hydrothermal synthesis under high temperature and high pressure. After that they were compared with the pure TiO2 nano powder which synthesized under the same conditions using SEM and TEM anaysis. Stable colloidal suspensions were preapered using those nano powders and 3-D metallic filters were coated using electrophoretic deposition method under definite time and voltage. Finally the antimicrobial efficiency both nano powders and coated filters were investigated with different tests.