Uniform olmayan akımda çalışan gemi pervanelerinde tabaka kavitasyonunun incelenmesi
Investigation of sheet cavitation on ship propeller operating in non-uniform flow
- Tez No: 302573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gemi pervanelerinde görülen kavitasyon, pervanelerin hidrodinamik performansına ve çalışma ömrüne etki eden, gemi bünyesinde titreşimlere ve su altında gürültüye neden olan bir akışkanlar mekaniği olayıdır.Gemi pervanelerinde görülen kavitasyon, pervanelerin hidrodinamik performansına ve çalışma ömrüne etki eden, gemi bünyesinde titreşimlere ve su altında gürültüye neden olan bir akışkanlar mekaniği olayıdır. Bu nedenle pervane dizaynı sırasında kavitasyonun pervaneye ve çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmak büyük önem taşımaktadır. Bu ise, kavitasyonun ne zaman ortaya çıkabileceğini önceden tahmin etmek için hassas bir yöntemin gerekli olduğunu göstermektedir. Kavitasyon analizlerinin deneysel ortamlarda yapılması zaman ve maliyet gerektirmektedir. Bu nedenle özellikle son zamanlarda bilgisayar teknolojisinin gelişimine bağlı olarak deneysel yöntemlere alternatif olan değişik sayısal modelleme teknikleri geliştirilmiştir.Gemilerde görülen kavitasyon türleri arasında özellikle tabaka kavitasyonu, kavitasyon hacimlerinin zamana bağlı olarak değişmesi nedeni ile çoğunlukla şaft aracılığı ile gemi bünyesinde titreşimlere ve pervane kanatları üzerinde erozyona neden olmaktadır. Bu nedenle mevcut çalışmada bu kavitasyon türü, söz konusu modelleme tekniklerinden biri olan ?Kaldırıcı Yüzey Metodu?'na dayalı olarak incelenecektir.Bu çalışma ile gemi pervanelerinin imalat öncesi kavitasyon ve performansının kontrolünün kolay ve hızlı bir şekilde yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cavitation in ship propellers is a fluid physical phenomenon which affects the hydrodynamics performance and life span of ship propellers and causes underwater noise and vibration on hull. Therefore, it is important to reduce the cavitation?s effects to environment and propeller during design stage of ship propeller. It is showed that a precision method is necessary to determine when the cavitation can occur. Making cavitation analysis requires time and cost in an experimental environment. Thereof, different numerical modelling methods which is an alternative to experimental methods, are developed as the development of computer technology correspondingly.Due to time-depent changes of cavitation volumes, sheet cavitation is caused a vibration on hull and an erosion on propeller blades mostly. For this reason at this paper, sheet cavitation will be investigated based on lifting surface method which is one of the mentioned modelling methods.With this present paper is aimed an easy and fast control of the sheet cavitation and propeller performance before ship propellers production.