Çevre kontrol stratejilerinin oluşturulmasında çevresel farkındalığın etkisi
Effect of environmental awareness in developing environmental control strategies
- Tez No: 302588
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çevresel sorunlarla karşı karşıya olan doğal bir ortam için çevre kontrol stratejilerinin oluşturulması, doğal sistemin devamlılığı için gereklidir. Etkin ve faydalı stratejiler oluşturabilmek için strateji oluşturacak grubun çevresel farkındalık düzeyinin göz önünde bulundurulması gerekir. Çevresel farkındalığın oluşumunda çeşitli değişkenlerin (sosyo-ekonomik durum, çevresel bilinç, yer algısı, çevresel bilgi) etkili olması, bu değişkenlerin birbiriyle olan ilişkisinin ortaya konulması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada çevresel farkındalığa etki eden değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkisi, eğitim ve yaşam biçimleri farklılık gösteren kişiler bazında incelenmiştir. Çevre eğitimi almanın ve çevre kirliliğine günlük hayatta şahit olmanın çevresel farkındalığı olumlu yönde etkilediği ancak doğadan geçimlik fayda sağlamanın çevresel farkındalığı olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Development of the environmental control strategies for a natural habitat that is facing environmental problems is required for the continuity of the natural system. The environmental awareness of the group that is creating the strategies needs to be considered in order to develop efficient and useful strategies. Different variables (socio-economical status, environmental consciousness, location perception, environmental information) being effective on the development of the natural awareness, causes the need to present the relationship between these variables. In this study, the relationship between variables that have an effect on environmental awareness is observed on the basis of people differing in education and life style. It is seen that having environmental education and witnessing environmental pollution in daily lives positively affect environmental awareness, however benefiting from nature for subsistence, has a negative effect on environmental awareness.