Design, development and evaluation of a state-observer concept for industrial automation plants
Endüstriyel üretim tesisleri için bir durum gözlemleyicisi konsepti tasarlama, geliştirme ve değerlendirilmesi
- Tez No: 302625
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Otomasyon tesislerinde sensor cihazlarının kullanım süreleri boyunca bazı hatalar verebileceğini tahmin etmek bir ihtiyaçtır. Bu yüzden, tesislerin güvenilirliklerini ve verimliliklerini artırmak üzere, sensor hatalarının telafi edilmesi gerekmektedir. Bu tez projesi, olası bir hata durumunda ya da bir donanımsal arıza anında sensor değerlerinin durum gözlemleyicisinden alınan değerlerle değiştirilmesi yöntemine dayanan bir hata yönetimi metodu sunuyor.Öncelikle, sıvı dolum tesisinin Systems Modelling Language (SysML) dilinde modellenmesi yapılacak. Modeldeki temel diyagramlar; tesisin nasıl çalıştığına dair bir fikir inşa edecek ve sıvı akış bağlantılarını sergileyecek.Tesis Programlanabilir Lojik Kontrolörler'le (PLC) kontrol edilecek. Durum gözlemleyiciler MatLab/Simulink'te tasarlanacak ve simule edilecekler. MatLab/Simulink modeli PLC arayüzü kodu olan TwinCAT'e dönüştürülecek. Aradaki dönüşüm MatLab/Simulink kod üretici ile yapılacak. Hata yönetimi fonksiyonu öncelikle MatLab/Simulink'te sonra ise PLC yazılımda uygulanacak ve gerçeklenecek.SysML modeli parameter diyagramlarını olduğu kadar blok tanım diyagramlarının ve dahili blok diyagramlarının modellenmesini içeriyor. Parametre diyagramı, teknik sistemlerin örneğin; bileşen parametrelerinin aralarındaki ilişkilerin sürekli davranışını tanımlamak üzere kullanılacaktır.Hata yönetimi, durum gözlemleyici tarafından idare edilecektir. Gözlemleyicinin tasarımı ve uygulanması ise hata yönetimi konseptini bir bütün olarak şekillendirecektir.
Özet (Çeviri)
In automated plants it is a necessity to take into account that the sensor devices might experience faults within their lifecycles. Therefore, in order to increase the plant?s dependability and efficiency, a compensation for the sensor faults is required. This thesis project presents an approach that provides fault management through replacement of the sensor values with the calculated values obtained from the state-observers in case of an unpredictable fault or hardware malfunction.Initially, the liquid filling plant chosen for implementation is going to be modelled in Systems Modelling Language (SysML). The model will include basic diagrams, constructing an idea about how the plant works and demonstrates the interconnections such as fluid exchanges.The plant is going to be controlled by Programmable Logic Controllers (PLCs). The state-observers are going to be designed and simulated in MatLab/Simulink. The MatLab/Simulink model is going to be converted into the program code that the PLC interface uses which is TwinCAT. The conversion is going to be made by the MatLab/Simulink code generator. The fault management function is going to be implemented and realized first in MatLab/Simulink then on PLC software.The SysML model includes modelling of the parametric diagrams as well as block definition diagrams and internal block diagrams. The Parametric Diagram is going to be utilized to describe the continuous behaviour of the technical systems, i.e. the relationships between the component parameters.Fault management is going to be handled by the state-observer. Designing and implementing the observer is going to shape the fault management concept as a whole.