İçme suyu arıtma tesislerinde hidroelektrik potansiyeli değerlendirilmesinin incelenmesi
Examination of the evaluation of hydro-electric potential of drinking water treatment plants
- Tez No: 302642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, öncelikle Türkiye'de belediyelerin işletiminde bulunan içme suyu barajlarının hidroelektrik potansiyelleri incelenmiştir. Türkiye'de 2009 yılı itibariyle işletmede bulunan 45 adet içme suyu barajının 173 GWh/yıl elektrik enerjisi potansiyeline sahip olduğu ve bu potansiyelin yaklaşık 24.000.000 Euro/yıl ekonomik fayda sağlayacağı hesaplanmıştır. Hidroelektrik santrallerin tasarım düşüsü olarak baraj rezervuarının ortalama su seviyesi alınmış ve tesisin tasarım debisi ise barajın yıllık temin ettiği su miktarından hesaplanmıştır. Örnek bir çalışma olması açısından, Zonguldak Ulutan Barajı ve su arıtma tesisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ulutan İçme Suyu Arıtma Tesisi altı yerleşim bölgesine aylık ortalama 1 milyon m3 su sağlamakta ve tesisin yıllık elektrik tüketimi 4.500.000 kWh/yıl'a karşılık gelmektedir. Su arıtma tesisi üzerine 160 kW kurulu gücünde bir hidroelektrik santrali kurulumu elektrik tüketimini % 24 oranında azaltacağı ve önerilen projenin 1,8 yıllık bir geri ödeme süresine sahip olacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all, this paper aims to analyze the hydropower potential of municipal water supply dams in Turkey. In the study, the design head of the power plant was selected as the average water level of the reservoir and the discharge was calculated from annual water supply of the dam. It has been estimated that the existing 45 municipal water supply dams of Turkey have an electric energy potential of 173 GWh/year, corresponding to about 24,000,000 Euro/year economic benefit. The financing of these facilities can be provided from international funding institutions. For a case study, Zonguldak Ulutan Dam and its water treatment plant have been investigated in detail. The current electricity consumption of the water treatment plant is 4,500,000 kWh/year and the facility provides 35,000 m3/day water to 6 settlements. The installation of a 160 kW hydropower plant on the mentioned water treatment plant will cut into the electric consumption 24%. The proposed project has a payback period of 1.8 year and it will produce clean and feasible energy.