Pompa depolamalı hidroelektrik santraller: Batı Karadeniz'de örnek bir çalışma
Pumped-storaga hydropower plants: A case of study in West Black Sea
  1. Tez No: 302641
  2. Yazar: ÇAĞATAY BÜLENT BÖRÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'de ve dünyada artan enerji ihtiyacı ve giderek azalan petrole dayalı enerji kaynakları ile beraber, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi artmaktadır. Türkiye'de özellikle önemli bir potansiyel olan rüzgar santrallerinin ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve optimum kullanımlarının sağlanabilmesi için pompa-depolamalı hidroelektrik santrallerin kullanımının ülkemizde uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada Batı Karadeniz'de bir pompa-depolamalı HES projesi geliştirilmiştir. Projenin toplam maliyetinin 313.172.808,75 $ olduğu ve projenin yıllık 525,60 GWh elektrik üreteceği hesaplanmıştır. Bu hesaplamalara göre bu tesisin kendini yaklaşık 6,5 senede amorti edeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand and with the diminishing petroleum-based energy sources, there is growing interest in renewable energy sources in Turkey and around the World. It is need pumped-storage hydroelectric power plants should be passed to implement for the development of wind power plants and other renewable energy sources and ensure the optimum use of these sources in our country. In this context, this study is developed Pumped-storage hydroelectric power plant in Western Black Sea. The total Project cost is 313.172.808,75 $ and would produce annually 525,60 GWh of electricity. According to these calculations, it was determined the facility will pay for itself about in 6,5years.