Diz osteoartritinde kombine fizyoterapi, yardımcı cihaz kullanımı ve ev egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison the effects of combined physiotherapy, using assistive devices and home based exercise program on patient with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 302719
  2. Yazar: BERNA KUZUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF EKİN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalışmamızda, grade 2-3 medial diz osteoartritinde (OA) kombine fizyoterapi, yardımcı cihaz kullanımı ve ev egzersiz programının etkinliğini karşılaştırmak amacıyla, 60 hasta (yaş:57,26±4,98), üç gruba ayrıldı. Birinci gruba (N:20, yaş:58,05±4,19) elektroterapi (infraruj, TENS, ultrason) ve egzersiz programı, ikinci gruba (N:20, yaş:57,20±5,88) lateral kamalı tabanlık, soft diz breysi ve ev egzersiz programı, üçüncü gruba (N:20, yaş:56,55±4,87) sadece ev egzersiz programı 12 hafta süreyle uygulandı. Hastalar başlangıçta, 6.hafta ve 12.haftada; ağrı (Vizüel Analog Skala (VAS)), eklem hareket açıklığı, çevre ölçümü, fonksiyonellik (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne diz indeksi, 10 basamak merdiven çıkma süresi) ve yaşam kalitesi (Short Form-36 (SF-36)) açısından değerlendirildiler.Çalışmamızın sonucunda tüm gruplarda dominant diz fleksiyonu ve diz çevre ölçümü değerlerinde, VAS değerlerinde, WOMAC, Lequesne indeksi ve SF-36 fiziksel komponent skorlarında anlamlı gelişme elde edildi (p0,6).Çalışmamızın sonuçlarına göre, orta derecede diz OA olan hastalarda kombine fizyoterapi, yardımcı cihaz kullanımı ve ev egzersiz programının ağrıyı azaltmada, fonksiyonu ve yaşam kalitesini arttırmada etkili olduğu bulundu. Yardımcı cihaz kullanımı, diğer tedavi metodlarına göre bazı parametrelerde üstünlük gösterdi. Orta düzeyde etkilenmiş diz OA'li hastalarda yardımcı cihaz kullanımı ve ev egzersiz programı kombinasyonunun fazladan zaman, efor ve para kaybını azaltacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, for the comparison the effects of Combined Physiotherapy, Using Assistive Device and Home Based Exercise Program, the 60 patients (age: 57.26±4.98 ) with grading level 2-3 on the medial knee compartment osteoarthritis divided into 3 groups. For the 1st group (N:20, age:58.05±4.19), electrotherapy (infrared, TENS, ultrasound) and exercise, for the 2nd group (N:20, age:57.20±5.88) laterally wedged insole, soft knee brace and home based exercise program, and for the 3rd group (N:20, age:56.55±4.87) only home based exercise program were applied for 12 weeks. The subjects were assessed pre-treatment, post-treatment after 6 and 12 weeks for pain (Visual Analog Scale (VAS)), for range of motion, for knee circumference, for function (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC)), Lequesne knee index, 10 steps stair climbing time), quality of life (Short Form-36 (SF-36)).After 12 weeks, dominant knee flexion ranges and knee around measurement values, VAS, WOMAC, Lequesne index and physical components scores SF-36 significantly improved for all groups (p0.6).Study results revealed that, all groups which contains combined physiotherapy, using assistive devices and home based exercise program were found as effective treatments in subjects with moderate level knee osteoarthritis for relieving pain, developing quality of life. Using assistive device had a great superiority for some assessed parameters. Therefore, treatment which only contains combination of using assistive device and home based exercise program can save time, effort and cost for effective treatment of moderate level knee osteoarthritis.